Header Reklam
Header Reklam

Serik-2 Atıksu Arıtma Tesisi’nin Yüzde 80’i Tamamlandı

23 Nisan 2021
Serik-2 Atıksu Arıtma Tesisi’nin Yüzde 80’i Tamamlandı

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle Belek Bölgesi’ne hizmet etmek üzere yapımına başlanan “Serik-2 Atıksu Arıtma Tesisi ve Bağlantılı Altyapı Tesisleri Projesi” inşaatının yüzde 80’i tamamlandı. Tesisin 2021 Ekim ayında hizmete alınması hedefleniyor

Serik-2 Atıksu Arıtma Tesisi Projesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ve ASAT Genel Müdürlüğü Türkiye’de bir ilk olan işbirliği protokolü imzalamıştı. Protokol çerçevesinde Kültür Bakanlığı’nın 243 milyon TL’lik finansal destek sağladığı projenin inşaatı hızla devam ediyor. Betonarme yapıların inşaatı yüzde 80, toplam proje ise yüzde 60 seviyesine ulaştı. 67 dönüm arazi üzerine kurulan Serik-2 Atıksu Arıtma Tesisi ile Serik ve Belek bölgesinin 2050 yılına kadar arıtma altyapısı garanti altına alınacak. Serik’te mevcut arıtmaya ek olarak yapımına başlanan tesiste günde 65 bin m³ atıksu arıtılabilecek. Tesiste 260 bin kişinin evsel atıksuyu arıtılabilecek.

Belek-1 ve Belek-2 tesisleri devre dışı kalacak

Serik-2 Atıksu Arıtma Tesisi ve Bağlantılı Altyapı Tesisleri Projesi kapsamında 3 adet betonarme ve 1 adet hazır paket tip terfi istasyonu da yer alıyor. Proje kapsamında yaklaşık 25 kilometrelik kanalizasyon hattı da imal edilecek. Yeni terfi istasyonları ve arıtma tesisi tamamlandığında betonarme ve mekanik yönden uzun süredir çalışan ve ömrünü tamamlamaya yakın olan Belek-1 ve Belek-2 Atıksu Arıtma Tesisleri devre dışı bırakılacak.

Kapasite 130 bin metreküpe çıkarılabilecek

Bakanlık, yapımın tamamlanmasının ardından tesisi 20 yıl süreli işlettikten sonra Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü’ne teslim edecek. 20 yıllık süreçte Belek bölgesinin tüm atıksu gelirleri Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından alınacak ve bu kaynak bölge altyapısına aktarılacak. Tesisin kapasiteli ihtiyaca göre ilerleyen zamanda 130 bin m³’e çıkarılabilecek.

Turizm ve carettalar korunacak

Serik’te çevresel riskleri sona erdirecek projenin tamamlanmasıyla birlikte bölgeden gelen evsel atıksular turizm bölgesi dışında yer alan bu arıtma tesisine bağlanacak. Diğer tesisler devre dışı kalmasıyla üst düzey bir çevre koruması ve merkezi atıksu yönetimi sağlanacak. Bölgede turizmi için büyük önem taşıyan ve Caretta Carettaların ortak yaşam alanı sahiller korunurken, çevre kalite standartları üst seviyeye ulaşacak.