Şehirlerin Karbonsuzlaşması için 200 milyon Euro’luk Fon Açıldı

07 Mart 2021 Dergi:

Şehirlerin karbon ayak izinin küçülmesi için sürdürülebilir teknolojiler geliştiren start-up şirketlere 200 milyon € (240 milyon $) yatırım yapmak üzere 2150 adında yeni bir Avrupa risk sermayesi fonu açıldı. 
2150 için; Obama yönetimindeki eski baş sürdürülebilirlik görevlisi ve ünlü şehirci ve akademisyen Richard Florida’nın da dahil olduğu danışma kurulu, betona karbondioksit enjekte etmekten binalarda enerji kullanımını izlemeye kadar her şey üzerinde çalışan aday firmaları gözden geçirecek. 
Londra, Kopenhag ve Berlin'de kurulu 2150, dünyanın yarısının şehirlerde yaşıyor olması ve bu oranın 2050'ye kadar üçte ikiye çıkacak olması, iklim krizi göz önüne alındığında dünyanın karşılayamayacağı bir çevresel etki yaratacağı düşüncesiyle başlatıldı.
Sürdürülebilir kentsel teknolojilere yatırımı teşvik edecek, fon, inşaat firmalarının ve şehir planlamacılarının daha sonra bu teknolojiyi Avrupa şehirlerinin çevre ve iklim zekasını iyileştirmek için kullanmasını sağlayabilir.
Fonun kurucu ortağı ve İskandinav emlak şirketi NREP'in başkanı Mikkel Bülow-Lehnsby, "Amacımız kentsel çevrenin 2150'de yaşanabilir, sağlıklı ve sürdürülebilir olmasını sağlamaktır" dedi.
2150 kurucu ortağı ve eski bir Avrupa Facebook yöneticisi olan Christian Hernandez, VC Fonunun "ibreyi daha hızlı hareket ettirmek ve büyük, sistemik değişiklikleri sağlayabilecek şirketlere yatırım yapma arzusuyla hareket ettiğini" söyledi. 
Fonun hedefi, şehirleri dönüştürmek ve İklim Değişikliğine karşı geri adım atmak için tam olarak neyin gerekli olduğunu görselleştirip koordine edebilen; Cityzenith CEO'su, Digital Twin 3D modelleme platformu SmartWorldOS'un yaratıcısı Michael Jansen tarafından alkışlandı: “2150'nin önerdiği gibi bir yatırım bizimki gibi şirketler için hayati önem taşıyor. Şehirler dünyadaki sera gazlarının %70'inden* fazlasını üretiyor - dünyanın en büyük 100 kentsel karbon yayıcısı tek başına % 18** üretim oranına sahiptir. Bu nedenle, SmartWorldOS'u karbon nötr hale getirmeye çabalarken, birer birer bu çıktıları önemli şehirlere bağışlamak için "Temiz Şehirler - Temiz Gelecek" kampanyamızı başlattık. Son teknoloji yapay zekadan yararlanılan devasa veri akışlarını işleyerek, sıfırdan şehirlere, gayrimenkul geliştirmelerine ve altyapı projelerine özel iklim dayanıklılığı uygulamaları sağladık. Sorunları biliyoruz ve şehirleri tasarlayan, inşa eden ve yönetenlerin çözümüne yardımcı olacak yeteneklere sahibiz." 
Binaları yönetmek için daha verimli hale getirilen yeni inşaat malzemeleri ve algoritmalar 2150 fonunun önceliği olacak; Halihazırda birikmiş 130 milyon € Şubat ayında piyasaya sürüldü ve fonun 2021'in ortasına kadar 200 milyon € ile kapanması bekleniyor.
2021'in başlarında, sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği odaklı eylemlerde bir artış yaşandı: ESG odaklı FootPrint Coalition Ventures fonu, Hollywood 'Iron Man' aktörü Robert Downey Jr tarafından Ocak ayında duyuruldu ve büyük fonlar Fransa ve Almanya'da da başlatıldı.
Bloomberg, bankaların ve şirketlerin 2020'de rekor düzeyde 300 milyar dolarlık yeşil tahvil ihraç ederken, AB'nin geçen yıl net sıfır projelere 1 trilyon Euro taahhüt ettiğini bildirdi. 
2150’den Hernandez, yatırımınızın geri dönüşünü sağlarken olumlu bir çevresel etki yaratmanın artık gerçek olabileceğine inanıyor: "Bu, dünya için iyi, ancak bundan para kazanamayacaksınız. Ama biz kapitalistiz - girişim tarzı geri dönüşler yapmak için buradayız ve bu arada gezegen üzerinde bir etkimiz var. Artık bu ikisinin çelişmeden, bir arada var olabileceğine dair yeterince kanıt var. Bu şirketler daha iyi performans gösterecek."
Kaynaklar
*UNHabitat https://unhabitat.org/topic/climate-change
**World Economic Forum/Norwegian University of Science and Technology

https://www.weforum.org/agenda/2018/07/these-are-the-cities-with-the-biggest-carbon-footprints/