Header Reklam
Header Reklam

Şehirlerimizin Karbondan Arındırılması için Akıllı Dijitalleştirme Gerekli

17 Nisan 2021
Şehirlerimizin Karbondan Arındırılması için Akıllı Dijitalleştirme Gerekli

Şehirler ve yenilikler etkin bir sonuç elde edebilmek için dijital olarak birbirine bağlanmadıkça, enerji kaynakları, elektrik ve ısıtmadaki büyük gelişmeler 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmak için yeterli olmayacak.

Bu, akıllı, dijital teknolojinin; kentsel alanları, binaları ve operasyonları birbirine bağlayarak emisyon ve atık yönetimini optimize ederken aynı zamanda emisyon azaltımını en üst düzeye çıkarmak için gereken verileri sunabileceğine inanan iki endüstri lideri CEO, Dünya Ekonomik Forumu raporundaki en önemli bulguları kaydetti.

Raporda ‘sistemsel verimlilik’ olarak tanımlanan bu yaklaşım, gelecekteki bir dizi potansiyel iklim tehlikesine karşı şehirlerin dayanıklılığını da artırabilir. 

Rapor, petrol ve gaz üreticisi ve dağıtıcısı Enel Group’un CEO’su ve Genel Müdürü Francesco Starace ile otomatik dijital ürün tedarikçisi Schneider Electric’in Başkanı ve CEO’su Jean-Pascal Tricoire tarafından hazırlandı.

Raporu hazırlayanlar, şehirlerimizin karbondan arındırılması için en önemli savaş alanlarının binalar ve altyapı olacağını tahmin ediyorlar. Binalar, küresel sera gazı emisyonlarının %40’ını üretiyor, %30’u operasyonlardan ve %10’u inşaattan geliyor, durum kolektif değil bireysel bazda emisyon azaltımıyla daha da kötüleşti.

Starace ve Tricoire şunları söyledi: “İklim değişikliği hızlanırken, üç cephede daha fazla eyleme ihtiyacımız var: 

1. Yenilenebilir kaynaklardan daha fazla enerji üretmemiz gerekiyor.
2. Elektrikle çalıştırılacak daha fazla arabaya, toplu taşıma araçlarına ve ısıtmaya ihtiyacımız var.
3. Daha enerji verimli hale gelmek için fabrikalardan ve evlerden nakliye sistemlerine ve tüketici cihazlarına kadar her şeye ihtiyacımız var.
Dijitalleşme yoluyla akıllı bir enerji altyapısı, dönüşümü başarılı kılmak için bu eylemleri entegre etmenin anahtarıdır.”

Starace ve Tricoire ayrıca ‘sistemsel verimlilik’ planlarının ekonomik faydaları olacağına da inanıyorlar; Rewiring America’dan bir rapor, ekonominin tüm yönlerini elektriklendirmeye yönelik ABD ulusal taahhüdünün tek başına 25 milyon iş yaratacağını iddia ediyor. 

Ve bu entegre teknolojinin temel bileşenlerinden biri, Cityzenith’in SmartWorldOS’u gibi Dijital İkiz 3D modelleme yazılımıdır. Şirketin CEO’su Michael Jansen şunları söyledi: “Dünya yüzeyinin yalnızca %3’ünü kaplamasına rağmen, şehirler küresel karbon emisyonlarının %70’ine katkıda bulunurken, bunun %67,5’ini boşa harcadığımız dünyanın birincil enerjisinin %78’ini tüketiyor. SmartWorldOS gibi akıllı teknoloji yenilikleri için gereken temel ara bağlantıyı sağlayabilir. Son teknoloji yapay zekadan yararlanılan devasa veri akışlarını yöneterek, şehirlere, gayrimenkul geliştirmelerine ve altyapı projelerine özel iklim dayanıklılığı uygulamaları sunduk. Sorunları biliyoruz ve bunları tasarlayan, inşa edenler için çözmeye yardımcı olacak yeteneklere sahibiz.”Slider Altına