Header Reklam
Header Reklam

Schneider Electric, OSB Başkanları ve Bölge Müdürleri İstişare Toplantısı’na Katıldı

24 Mayıs 2024
Schneider Electric, OSB Başkanları ve Bölge Müdürleri İstişare Toplantısı’na Katıldı

Schneider Electric, OSBÜK tarafından düzenlenen ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Abdurrahman Aydın’ın ve OSB Başkanları ve OSB Müdürlerinin katılımıyla gerçekleşen OSB Başkanları ve Bölge Müdürleri İstişare Toplantısı’na katıldı. 

16 – 18 Mayıs tarihleri arasında Antalya’da OSBÜK tarafından düzenlenen OSB Başkanları ve Bölge Müdürleri İstişare Toplantısı Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Abdurrahman Aydın, Schneider Electric Türkiye ve Orta Asya Bölge Başkanı İsmail Yamangil, OSB Başkanları ve OSB Müdürlerinin katılımıyla gerçekleşti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Türkiye’de OSB’si olmayan il kalmadığının altını çizerken 402 OSB’de, 67 bin işletmenin, 2,6 milyon kişiye doğrudan istihdam sağladığını vurguladı. 

Bakan Yardımcısı İnan’dan OSB’lere Alkış

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan ise, Türkiye’nin gelişimi konusunda değerlendirmelerde bulundu. Ülkenin yüksek gelirli ülkeler grubuna girmesi yönünde çalıştıklarını ifade eden İnan, “Ülkemizin kalkınmasını sırtlayan OSB’lerimizi alkışlıyorum” dedi. Organize sanayi bölgelerinin gelecek dönemde yükünün artacağını ifade eden İnan, Türkiye’de planlı sanayi alanlarının daha fazla büyümesinin arzulandığını aktardı. 

OSB’ler Türkiye’nin Sanayileşmesinin Lokomotifi

Schneider Electric Türkiye ve Orta Asya Bölge Başkanı İsmail Yamangil ise, OSB’lerin Türkiye’nin sanayileşmesinin lokomotifi olduğunu ve dünya ülkelerine de rol model olma yolunda hızla ilerlediğini anlattı. OSB’lerin Türk sanayicisi ve ülkeye yatırım yapan global firmalara önemli avantajlar sağladığını dile getiren Yamangil, “Bir taraftan yatırımcıların yol, su, doğal gaz, elektrik, haberleşme, atıksu yönetimi gibi ihtiyaçları OSB yönetimleri tarafından en verimli şekilde tek elden karşılanırken, diğer taraftan yaratılan yatırım ortamı sayesinde, yatırımcıların rekabet gücü, yan sanayinin gelişimi, üretim ve lojistik verimliliklerinin artışı, çevresel sürdürülebilirlik, teknoloji transferi ve istihdam konularında sayısız faydayı beraberinde getirmektedir” dedi.

Sürdürülebilirlik, yeşil dönüşüm, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve dijitalleşme gibi konuların hızla hayatımıza girdiğini kaydeden Yamangil, yeşil başlığı altında enerji dönüşümü yaşandığını vurguladı. Schneider çalışmalarını da aktaran Yamangil, “Elektriğin hayal edilen sıfır atıklı, sıfır karbon salınımlı geleceğe ulaştırabilecek en temiz enerji türü olduğuna inanıyoruz” ifadesini kullandı.
Açılış konuşmalarının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan başkanlığında, Türkiye’nin dört bir yanından gelen OSB Başkanları, OSB Başkan Vekilleri ile Bölge Müdürlerinin talep ve çözüm önerileri istişare edildi.

OSBÜK tarafından düzenlenen OSB Başkanları ve Bölge Müdürleri İstişare Toplantısı ikinci gününde, Schneider Electric Organize Sanayi Bölgeleri Segment Lideri Ali Öztürk, Yeni Nesil OSB’ler ve Schneider Çözümleri konulu sunum yaptı. Öztürk sunumunda, “Günümüz enerji krizi atlatmanın tek yolu enerji verimliliğini ciddi bir farkındalık ile artırmak ve yeni enerji yaklaşımına adapte olmaktır” dedi.

Toplantı katılımcıların sorularının cevaplandırılması ile sona erdi. Slider Altına