Header Reklam
Header Reklam

Şanlıurfa, Yenilenebilir Enerji Atılımlarıyla Dünyanın Önemli Şehirleri Arasına Girmeye Hazırlanıyor

28 Kasım 2023
Şanlıurfa, Yenilenebilir Enerji Atılımlarıyla Dünyanın Önemli Şehirleri Arasına Girmeye Hazırlanıyor

Şanlıurfa, dünyanın en büyük güneş tarlaları tamamlandığında ekonomik anlamda altın dönemini yaşayacak. Şehir, enerji ve tarım üssü konumuna yükseldiğinde dünya şehirleri arasına gireceğini belirten iş insanı Mehmet Mutlu, “Enerji yatırımlarının üzerine turizm yatırımları da eklenirse Şanlıurfa bölgenin yeni ekonomi üssü olabilir” dedi.
Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyeli en yüksek şehirlerinden biri olan Şanlıurfa, yılda 3 bin saatin üzerinde güneşlenme süresiyle güneş enerjisi üretiminde büyük potansiyel barındırıyor. Geçtiğimiz yıl açıklanan ve yazın adımların atıldığı Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki toplam kapasitesini yüzde 50 artıracak olan proje, tamamlandığında dünyanın en büyük güneş tarlası olacak. Böylece Şanlıurfa, enerji ve tarım üssü konumu ile hem ülke ekonomisine hem de Şanlıurfa’ya büyük katkı sağlayacak.
Şanlıurfa Türkiye’nin en önemli enerji şehirlerinden biri oluyor
Şanlıurfa’nın enerji potansiyeli, tarım ve diğer iş kollarının gelişmesine de imkân tanınacağını açıklayan Şanlıurfalı işinsanı Mehmet Mutlu, “Şehirde tarım ve hayvancılık faaliyetleri sonucu oluşan atıkların değerlendirilmesiyle biyogaz tesisleri de kurulabilmesi ile Şanlıurfa Türkiye’nin en önemli enerji şehirlerinden biri konumuna gelecektir. Ayrıca, biyogaz tesislerinin yan ürünü olan kompost, tarımda gübre olarak kullanılabilecek ve toprağın verimliliğini artıracaktır. Böylece, Şanlıurfa’nın tarım ürünleri hem kalite hem de miktar olarak artacaktır” dedi.
Şanlıurfa enerji ve tarım atılımları ile dünya şehirleri arasına girecektir
Şanlıurfa’nın, yenilenebilir enerji potansiyeli sayesinde hem kendi hem de ülkenin enerji ihtiyacını karşılayacağını ve enerji bağımlılığını azaltılmasında kilometre taşı olacağına inandığını belirten Mutlu, şehrin büyük potansiyeline inandığı için belediye başkanlığına aday adaylığını açıkladığını kaydederek, “Aynı zamanda, enerji üretimi, tarım ve diğer iş kollarının gelişmesine de katkı sağlamakta ve şehrin sosyo-ekonomik kalkınmasına destek olacaktır. Şanlıurfa’nın yenilenebilir enerji ve tarım sektörlerindeki liderliğini Türkiye’yi aşacağı hatta dünyanın önemli şehirleri arasına girecektir” ifadelerini kullandı.
Geliştirdiği projelerle tarım ve enerji alanındaki atılımları artırmak için çalışmalarını hızlandırdıklarını kaydeden aday adayı Mutlu, enerji yatırımlarının üzerine turizm yatırımları da eklenirse Şanlıurfa bölgenin yeni ekonomi üssü olabileceğini kaydetti.Slider Altına