Header Reklam
Header Reklam

REE Automotive, Magna ile Stratejik İşbirliği Anlaşması İmzaladı

12 Nisan 2021
REE Automotive, Magna ile Stratejik İşbirliği Anlaşması İmzaladı

Kısa süre önce 10X Capital Venture Acquisition Corp. ile birleştiğini duyuran, bir elektrikli mobilite (e-mobilite) teknoloji geliştirici kuruluş olan REE Automotive Ltd (REE), yine bir mobilite teknolojisi şirketi olan Magna International Inc. ile stratejik bir işbirliği anlaşması yaptığını duyurdu. Bu işbirliği ile Powered by REE markası altında teknoloji şirketleri ve yeni elektrikli mobilite oyuncuları için pazara yenilikçi, tam teşekküllü Modüler Elektrikli Araçlar (MEV'ler) sunulacak.

Stratejik işbirliği, ticari müşterilerin araçlarını özelliklerine ve markalarına göre özelleştirmesini sağlarken pazara sunma süresini hızlandıran MEV'ler geliştirmek için; REE’nin çığır açan REEcornerTM teknolojisi ile Magna’nın araç sistemleri entegrasyon uzmanlığı bir araya getirecek ve birinci sınıf üretim yetenekleriyle kombine edecek.

REE Kurucu Ortağı ve CEO'su Daniel Barel, “Magna ile geniş bir yelpazede elektrikli araçları (EV'ler) desteklemek için hızlı bir yola girmemize yardımcı olacak bir işbirliği anlaşmasına gitmekten heyecan duyuyoruz. Önde gelen teknoloji şirketlerinin EV dünyasına girdiğini ve otomotivde bir marka oluşturmayı hedefleyen yeni elektrikli mobilite oyuncularının son derece modüler EV'lere artan talebini görüyoruz. REE ve Magna'nın Powered by REE yaklaşımı altında birlikte çalışması, vizyonlarını hayata geçirmelerine yardımcı olabilir" dedi.

Magna Satış ve Pazarlama Direktörü Eric Wilds, "Gelişen mobilite ortamı, sistem kabiliyetimiz ve araç tasarlama, mühendislik ve montaj konusundaki benzersiz becerimizle Magna için yeni iş modeli fırsatları yaratılmış oluyor. REE ile işbirliğimiz ve potansiyel yeni müşterileriler ve hizmet olarak mobiliteyi desteklemek için başka bir yetenek sunma becerimizi güçlendiriyor olmamız bizi heyecanlandırıyor" dedi.

REE ve Magna ayrıca, REE'nin tescilli X-by-Wire REEcornerTM ve EV teknolojilerinden ve Magna’nın endüstriyel yeteneklerinden yararlanan Hafif Ticari Araç (LCV) sektöründe bir "Hizmet Olarak Mobilite" (MaaS) girişimi oluşturarak küresel mobilitede potansiyel işbirliğini keşfedecek.

İşbirliğinin temel taşı, kritik araç bileşenlerini; şasi ile tekerlek arasındaki bir alana (köşeler) entegre eden REE'nin tescilli REEcorner™ teknolojisidir ve her köşenin REE'nin tescilli X-by-Wire kontrolörü tarafından kontrol edildiği kompakt tek bir modül oluşturur. Bu; yolcular, kargo ve piller için benzeri görülmemiş bir iç alan sunan yekpare ve tamamen düz "kaykay" misali EV platformu sağlar.

REEcornerTM kullanan MEV'ler, aşağıdaki özellikler sayesinde EV'leri özel olarak uyarlamak için tam esnekliğe sahip olacak:

  • EV platform boyutu
  • Tercih edilen uzunluk, genişlik ve araç yüksekliği
  • Yük kapasiteleri
  • REE’nin X-by-Wire teknolojisine dayalı sürüşü ve direksiyon özellikleri (tüm tekerlekler, ön ve arka)
  • Pil kapasitesi
  • Güç kaynağı (pil veya yakıt hücresi) ve daha fazlası.

REE'nin teknolojileri, en düşük Toplam Sahip Olma Maliyetini (TCO) elde etmenin yanı sıra yolcuları ve kargoları taşımak için maksimum yük kapasitesine sahip MEV'lerin oluşturulmasını desteklemek için tasarlanmıştır. MEV'ler, motorları tekerlekler arasına yerleştirilmiş araçlardan daha düşük bir ağırlık merkezi ile tasarlanmıştır ve geleneksel EV platformlarından daha fazla kargo kapasitesi sağlayarak daha yüksek kabinlere ve daha düşük adım yüksekliğine izin verir. Örneğin, bir teslimat kamyoneti uygulamasında bu, MEV'lerin Powered by REE sayesinde, kWh başına daha fazla paket teslim edebileceği, teknoloji şirketleri ve yeni e-mobilite oyuncuları gibi müşteriler için operasyonel avantajları daha da artırabileceği anlamına gelir.Slider Altına