Header Reklam
Header Reklam

‘Plastik Avcıları İstanbul Projesi’nden İstanbul’un Plastik Atık Sorununa Çözüm

18 Aralık 2021
‘Plastik Avcıları İstanbul Projesi’nden İstanbul’un Plastik Atık Sorununa Çözüm

“Plastik Avcıları İstanbul Projesi” kapsamında, MARKA Konferansı ve WWF-Türkiye işbirliği, Yapı Kredi World desteği ile geri dönüşümü artırmak için kurgulanan yeni iş modelinin ilk örneği Beşiktaş halkıyla buluştu.

Belediye, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile hayata geçirilen projede; Beşiktaş’a, reklam alanına sahip yepyeni 30 geri dönüşüm konteyneri yerleştirildi. Projenin öngördüğü iş modelinde, kurumsal iş birlikleri ile konteyner sayısının artırılması hedefleniyor. Yerleştirilen konteynerlerle ilk etapta yılda 60 tonun üzerinde kâğıt-karton ve metalin yanı sıra 65 tonun üzerinde plastik ambalaj geri dönüşüme kazandırılacak.

geri-donustur-gelecegi-degistirMARKA Konferansı ve WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) işbirliği, Yapı Kredi World desteği ile hayata geçirilen “Plastik Avcıları İstanbul Projesi”, İstanbul’un plastik atık sorununa çözüm sunmayı hedefliyor. İstanbul’un plastik atıklarını azaltma ve geri dönüşüme kazandırma amacıyla yola çıkılan proje kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı “Yeşil İstanbul” projesi ile geri dönüşüm konteyneri tasarımına destek oldu. İBB iştiraki İSTON ile üretilen yeni geri dönüşüm konteynerleri, Beşiktaş’ta ilçe sakinlerinin talepleri dikkate alınarak belirlenen, görünürlüğü yüksek yerlere 30 adet yerleştirildi. Beşiktaş Belediyesi’nin “Dönüştür-Kazan” mobil uygulamasını indiren tüm vatandaşların konteynerlerin bulunduğu lokasyonları harita üzerinde görmesi sağlandı.

Yeni tasarım sayesinde elde edilecek reklam geliriyle geri dönüşüm konteynerlerinin düzenli olarak bakımının sağlanması ve sayılarının artırılması hedefleniyor. 

Akpolat: ‘Komşularımızı atıklarını ayrıştırmaya teşvik edeceğiz’

Artan geri dönüşüm konteyneri sayısı ile kaynağında ayrıştırmanın kolaylaşacağına dikkat çeken Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Beşiktaş halkını geri dönüştürerek geleceği değiştirmeye davet etti. Akpolat konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Dünyamız sadece biz insanların değil, tüm canlıların yuvası. Ve tüm canlılar içinde atık üreten tek canlı insan. Bu atıklar bir yandan ekosistemleri bir yandan da insan sağlığını tehdit ediyor. Pandemi döneminde hijyen nedeniyle tek kullanımlık plastik ve kâğıt ürünlerin tüketimi arttıkça atık miktarı da arttı. Olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için atıkların en başta uygun şekilde ayrıştırılıp toplanması ve taşınması gerekiyor. Beşiktaş’ta yaptığımız bu işbirliği ile komşularımızı atıklarını ayrıştırmaya teşvik etmeyi, bu konuda farkındalık yaratmayı ve temiz bir çevreye katkı sağlamayı amaçlıyoruz.”

Şengör: ‘Sivil toplum, belediye ve özel sektör işbirliğiyle ufuk açan bir proje’

MARKA Konferansı Kurucusu, Yürekli Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Yürekli Şengör, Plastik Avcıları İstanbul projesiyle ilgili, “MARKA Konferansı’nın 20. yılı için tasarladığımız ve İstanbul’a adadığımız projeler kapsamında plastik atık sorununu önceliklendirdik. Bu çerçevede WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ile birlikte 2019’un Aralık ayında Plastik Avcıları İstanbul Projesi’ni başlattık ve MARKA Konferansı platformu olarak İstanbul’un bu önemli sorununa etkili, ölçülebilir bir çözüm modeli getirme hedefiyle, ‘belediye, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarını’ birlikte çalışmaya davet ettik. İlk tohumları yaklaşık iki sene önce atılan bu çözüm modelinin somut sonuçlarını almaya başladığımız için mutluyuz. MARKA Konferansı öncülüğünde bu proje için hayata geçirilen Beşiktaş Belediyesi, WWF-Türkiye ve Yapı Kredi World işbirliği bir proje modeli olarak da ufuk açıyor. Bir belediye, bir STK ve bir özel sektör kurumunun aynı çevreci hedef için dayanışmasına olanak sağlayan bir anlayışla yapılandırılan bu proje modelinin Türkiye genelinde plastik atık sorununun çözümü için örnek bir model olacağına inanıyoruz” dedi.

plastik-avcilari-istanbul-projesiAslı Pasinli: ‘Belediyelere model olacak bir çalışma’

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Genel Müdürü Aslı Pasinli ise çalışmanın hem İstanbul hem de Türkiye’deki diğer belediyeler için model olmasını arzu ettiklerini vurguladı. Ülkemizde plastik geri dönüşümünün son derece sınırlı olduğunu hatırlatan Pasinli, geri dönüşüm konteynerlerinin sayısının artırılmasının çözümün ilk adımlarından biri olduğunu söyledi. Pasinli, şu görüşleri dile getirdi: “Halen dünyada yılda 11 milyon ton plastik denizlere karışıyor. Böyle devam ederse 2050 yılına kadar dünya denizlerinde balıktan çok plastik atık olacak. Öte yandan geri dönüştürülemeyen atıkların bir bölümü de şehir dışına taşınarak toprağa gömülüyor veya yakılıyor. Döngüsel ekonomiyi konuştuğumuz bugünlerde kaynakların bu şekilde doğaya karışması ve israf edilmesi kabul edilemez. Bu noktada atık yönetimini iyileştirmeyi odağına alan Sıfır Atık Hareketi doğru yönde atılmış bir adım. Ancak geri dönüşümün artması için konteynerlerin daha ulaşılabilir olması, sayılarının artırılması gerekiyor. WWF-Türkiye olarak yeni bir iş modeliyle belediyelerin konteynerler için ihtiyaç duydukları kaynak konusuna katkı sunmayı amaçlıyoruz. Bu örnekte de MARKA Konferansı öncülüğünde, Yapı Kredi World desteğiyle konteyner sayısının artırılmasının sağlanacağı bir iş modeli geliştirdik. Bu iş modeline özel sektörden ilgi artıyor, yeni iş birlikleri için görüşmelerin devam ediyor olması umut verici. Daha fazla özel sektör kuruluşunu bu iş birliklerine davet ediyoruz. Sıfır Atık Hareketi’nin amacına ulaşması ve doğayla uyumlu bir gelecek için hem yenilikçi yaklaşımlara hem de daha fazla kamu-sivil toplum-özel sektör işbirliğine ihtiyaç var.”

Ülgen: ‘Yarının dünyası için çalışan şirketler plastik konusunda somut adımlar atmalı’

Sürdürülebilir bir dünya için hız kesmeden çalışmalarına devam ettiklerini belirten Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen, şu değerlendirmede bulundu: ‘‘19 yıldır MARKA Konferansı’na Worldcard ana sponsorluğuyla destek veriyoruz. Yine WWF-Türkiye ile beraberliğimiz ise 2014 yılına kadar dayanıyor. Uzun yıllar aynı yolda yürüdüğümüz bu iki önemli oluşum ile ilkelerimizin bir kez daha örtüştüğünü görmek bize mutluluk veriyor. Milyonlarca insana ev sahipliği yapan İstanbul’un karşı karşıya olduğu tehlikelerden biri de plastikler. Yapı Kredi olarak doğa ve canlılar için tehdit oluşturan plastik atık konusunu çok önemsiyoruz. Plastik atıkların büyük çoğunluğu biyoçözünür olmadığı için çevreye bırakılan plastikler yüzlerce hatta binlerce yıl kalıyor. Bu durum insan sağlığı, çevre ve ekonomiye ciddi zararlara sebep oluyor. Yarının dünyası için çalışan şirketlerin bu konu ile ilgili somut adımlar atması ve sorumluluk alması gerektiğine inanıyoruz. Biz de gelecek nesillere daha yaşanılır bir dünya bırakma misyonu doğrultusunda, MARKA Konferansı ve WWF-Türkiye işbirliğiyle Plastik Avcıları - İstanbul projesine destek olup şehrimize sahip çıkıyoruz. Plastik Avcıları - İstanbul projesinin, önemli bir farkındalığın yaratılması ve çevreye katkı sağlanması anlamında etkili olacağına tüm kalbimizle inanıyoruz. Türkiye’ye ve İstanbul’a değer katacak projelere destek vermeye devam edeceğiz.’’

30 geri dönüşüm konteyneriyle her yıl 60 tonun üzerinde kâğıt-karton ve metalin yanı sıra 65 tonun üzerinde plastik ambalaj toplanarak geri dönüşüme kazandırılacak. Yeni kurumsal iş birlikleri ile konteyner sayısının önümüzdeki yıl 70’e çıkarılması hedefleniyor. Slider Altına