Header Reklam
Header Reklam

Plastik Atıkları Değerli Kaynaklara Dönüştüren Proje EU LIFE Tarafından Destekleniyor

13 Aralık 2020
Plastik Atıkları Değerli Kaynaklara Dönüştüren Proje EU LIFE Tarafından Destekleniyor

Indaver ve INEOS Styrolution’ın geri dönüştürülmüş hammaddelerden ABS (akrilonitril bütadien stiren) plastik üretimini teşvik etme projesi Avrupa Birliği'nden finans aldı.
Sürdürülebilir atık yönetiminde lider olan Indaver ve stiren konusunda küresel lider INEOS Styrolution, Avrupa Birliği'nin çevre ve kaynak verimliliği için finansman aracı olan EU LIFE programı tarafından finanse edilen bir projede teknoloji ortakları olarak çalışacak. Dört yıl sürmesi planlanan proje, ABS kopolimerlerin geri dönüştürülmüş hammaddeye dayalı üretimini gerçekleştirecek.
"YAŞAM: Kesinlikle Döngüsel" (LIFE ABSolutely Circular) adlı proje, plastik geri dönüşüm döngüsünü geliştirmek için ileri geri dönüşüm teknolojilerini kullanmanın çevresel ve ekonomik faydalarını göstermeyi amaçlamaktadır.
Projenin ilk temel amacı, gelişmiş geri dönüşüm teknolojilerinden yararlanarak geri dönüştürülmüş hammaddeye dayalı ABS üretimini ilk kez göstermektir. Proje, çözümün laboratuvar ölçeğinden bir demo tesise ve nihayetinde ticarileştirmeye kadar ölçeklendirilmesini göstermek için planlandı.
ABS kopolimeri, otomotiv, sağlık, elektronik, ev ve oyuncak, spor, eğlence gibi birçok endüstride geniş bir uygulama yelpazesinde kullanılmaktadır. Materyal, dengeli bir karışım haline getirilerek toplumsal refaha önemli ölçüde katkıda bulunur. Sağlam, kararlı, hafif ve estetik bir yüzey görünümüne sahiptir. Aynı zamanda gıda ile temas yönetmeliklerine uygundur ve işlenmesi kolaydır.
Indaver CEO'su Paul De Bruycker şu yorumu yapıyor: “Bu projenin hedeflerine ulaşması için bir demo tesisi ve bir ticarileştirme yolunda bir ilerleme planı geliştirmeyi dört gözle bekliyoruz. Çevre ve gelecek nesiller üzerindeki olumsuz etkiyi ortadan kaldırırken, stireniklerin şaşırtıcı özelliklerinden yararlanmamızı sağlayan bir çözüm üzerinde çalışmaktan heyecan duyuyoruz."
INEOS Styrolution EMEA Başkanı Dr. Alexander Glück: “Plastik ürünlerde kullanımdan sonra bu geri dönüştürülebilir hammaddenin gerçek bir değer olduğuna inandığımız için bu projeden heyecan duyuyoruz. Plastik atıkları çöplüklere bırakmak yerine değerli kaynaklara dönüştürme vizyonunu Indaver ile paylaşıyoruz."