Header Reklam
Header Reklam

Plastik Atıklar Konulu Avrupa Sosyal İnovasyon Yarışması 2019 Finalistleri Açıklandı

24 Eylül 2019
Plastik Atıklar Konulu Avrupa Sosyal İnovasyon Yarışması 2019 Finalistleri Açıklandı

50.000 € ödüllü Avrupa Sosyal İnovasyon Yarışmasında kazanma şansını elde etmek için 10 Plastik Atık Projesi, ele aldıkları yaklaşımları yarıştıracak.
 
Avrupa Komisyonu, 2019 Avrupa Sosyal İnovasyon Yarışması Finalistlerini duyurdu. Bu yılki yarışmanın üç kazananı, her biri 50.000 € para ödülünü 24 Ekim'de Brüksel'de düzenlenen Ödül Töreni’nde alacak. Aynı etkinlikte Etki Ödülü sahibi de açıklanacak.
Dokuz ülkeden on Plastik Atık projesi:

Apaga (Ermenistan)
Toplum, eğitim ve bağlılığı teşvik etmek için dijital bir platforma dayalı bir geri dönüşüm ödül programı.

Empower (Norveç)
Finansal bir ödül için plastik atıkların biriktirilebildiği dijital plastik atık toplama sistemi.

LAM’ON (Bulgaristan)
Basılı malzemeleri arıtmak ve korumak için yenilenebilir kaynaklardan üretilen %100 biyobozunur bir laminasyon filmi.

Luft parcel (Birleşik Krallık)

Çevrimiçi perakendecilerin, müşterilere posta teslimi için tek kullanımlık plastik ve diğer ambalaj malzemelerini elimine etmelerini sağlayan geri dönüştürülebilir koli.

MIWA (Çek Cumhuriyeti)
Yeniden kullanılabilir ambalajlı gıda ve gıda dışı ürünler için yenilikçi, finansal açıdan sürdürülebilir bir döngüsel dağıtım ve satış sistemi.

ReciclaGaMe (İtalya)
Biyo-dönüşümle plastiği sürdürülebilir bir ipek materyale çeviren, kendi kendine yeten, besleyebilen bir sistem.

ReFeel Good (Portekiz)
Çamaşır & ev bakım ürünleri için yeniden kullanılabilir ürünlerim teslim sistemi.

RIS (Slovenya)
Doğal malzemelerle hazırlanan suda çözünür şampuan kabı

SpraySafe (Portekiz)
Yiyecekleri korumak için, yüzeylerinde kullanılan, plastik ambalaj ve kaplara olan ihtiyacı azaltan yenilebilir bir sprey.

VEnvirotech (İspanya)
Organik atıkları bakteri kullanarak biyobozunur polihidroksialkananoat (PHA) biyoplastiklerine dönüştüren bir biyoteknolojik reaksiyon başlatıcı.

Ödül Töreni, 24 Ekim 2019'da Brüksel'deki Albert Hall Kompleksi'nde gerçekleştirilecek. Avrupa’nın finalistleri ve uzmanlarının yanı sıra, plastik atıklarla mücadele eden büyük sosyal inovasyon projelerini izlemek isteyenler için kayıtlar başladı. 
Avrupa Sosyal İnovasyon Yarışması:
Sosyal inovasyon öncüsü Diogo Vasconcelos'un anısına lanse edilen Avrupa Sosyal İnovasyon Yarışması, Avrupa Komisyonu tarafından tüm AB Üye Devletleri ve Horizon 2020 ile ilişkili ülkeler arasında yürütülen çekişmeli bir ödül programı. Şimdi, 7. yılında, yarışma, Avrupa'daki sosyal yenilikçiler için bir motivasyon unsuru olarak hareket ediyor, erken aşamadaki fikirleri desteklemek ve toplumu daha iyi, daha çevreci hale getirmek için toplumu şekillendiren, radikal, ancak yenilikçi bir yöntem kullanıyor. Yarışma her yıl, Avrupa’nın karşı karşıya olduğu farklı bir konuyu ele alıyor. Bu yıl odak noktası: Plastik Atıklarla Mücadele.
2019 Finalistleri, sırayla, Avrupa genelinden toplam 543 aday arasından yarı finalde 30, finalde ise 10 proje olarak, uzman jüri tarafından seçildi. Tüm Yarı Finalistler yaz boyunca Avrupa Sosyal İnovasyon Yarışması Akademisine katıldı; girişimlerini geliştirmek için tasarlanmış yoğun bir eğitim ve koçluk programına dahil oldu.
Yarışma Nesta, Kennisland, Ashoka İspanya, Avrupa Yaşam Laboratuarları Ağı ve Scholz & Friends'in desteğiyle Avrupa Komisyonu tarafından organize edildi.
 Slider Altına