Pekin Halkı Temiz Hava Solumaya Başladı

08 Kasım 2020 Dergi:

Uzun zamandır hava kirliliğiyle mücadele eden Çin’in başkenti Pekin’in hava kalitesi bu yıl daha da iyileşti. Yerel yetkililer, 6 Kasım Cuma günü, atmosferi kirleten bileşenlerin yoğunluğunda önemli miktarda düşüş görüldüğünü açıkladı. Pekin (Beijing) Belediyesi Ekoloji ve Çevre Dairesi, başkentin havasındaki PM2,5 olarak anılan zararlı parçacıkların ocak-eylül dönemindeki yoğunluğunun, bir yıl öncenin aynı dönemine kıyasla yüzde 7,1 oranında düşerek metreküp başına 39 mikrograma indiğini bildirdi.  
Nitekim söz konusu dokuz aylık dönemde 197 gün ‘iyi kalitede’ olarak nitelenebilecek havayla geçti. Bu gün sayısının, geçen yılın aynı dönemindeki kaliteli havayla geçen gün sayısından 32 gün fazla olduğuna işaret ediliyor. Kent bu yıl, daha temiz bir havaya kavuşmak için özellikle havada gezen organik bileşenleri kontrol amacıyla belirgin önlemler benimsedi. Örneğin Pekin, Ocak-Eylül döneminde, aralarında pek çok imalatçı işletmenin bulunduğu 110 şirketin faaliyetini, kirletici oldukları gerekçesiyle durdurdu.  
Havadaki toza karşı mücadele çerçevesinde ise Pekin, inşaat kalıntı ve süprüntülerinin yok edilmesine ilişkin bir düzenleme yaparak, inşaat tozu yoluyla hava kirlenmesini daha iyi kontrol altına aldı. Böylece, yılın ilk üç aylık döneminde aylık toz kilometrekare başına 5,8 ton azalarak bir yıl öncenin aynı dönemine göre yüzde 10,8 oranında düştü.
 


 


Etiketler


Slider Altına