Header Reklam
Header Reklam

Pekin Halkı Artık Temiz Hava Soluyor

11 Ocak 2022
Pekin Halkı Artık Temiz Hava Soluyor

Çin’in başkenti hava kirliliğine karşı verdiği mücadelede yaptığı hamlelerle, yerel yönetici açıklamalarına göre, ulusal düzlemde belirlenmiş “iyi kaliteli hava” normunu sağlamayı başardı. 

Kentteki PM2,5 (zararlı partikül) yoğunluğu, 2021 yılında metreküp başına 33 mikrogram oldu. Pekin Belediyesi Ekoloji ve Çevre Dairesi Müdür Yardımcısı Yu Jianhua, düzenlenen bir basın konferansında bu düzeyin, ölçümlerin yapılmaya başlandığı 2013 yılından bu yana saptanan en düşük düzey olduğunu bildirdi. 

Belirtildiği üzere PM2,5 düzeyine ilişkin veriler havada asılı bulunan ve çapı 2,5 mikrometreye eşit veya ondan ufak olan, dolayısıyla da soluk alırken insan ciğerlerine nüfuz edebilen partikülleri ölçüyor.

Öte yandan Çin’in başkenti, aynı zamanda ortalama ozon yoğunluğunun da 2021 yılında metreküp başına 149 mikrograma düşmesine tanık oldu. Böylece Pekin’de hem PM2,5 verilerinin hem de ozon miktarının aynı anda ulusal norm çerçevesinde ilk kez “II düzeyine” ulaştığı görüldü.   

Yu’nun verdiği bilgiye göre PM10, azotdioksit ve kükürtdioksit yoğunluğu da geçen yıl metreküp başına sırasıyla 55,26 ve 3 mikrogram oldu. Nitekim geçen yıl Pekin’de hava kalitesi 288 gün “iyi” olarak derecelendirildi ki, bu sayı 2013 yılına kıyasla 112 gün fazla. Bu arada sadece sekiz gün boyu havanın çok kirli olduğu saptandı.
 
Kaynak: Çin Uluslararası RadyosuSlider Altına