Otokar, Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markası oldu  

01 Mart 2016 Dergi: Ocak-Şubat 2016

Otokar, 2015 yılını da lider kapatarak üst üste 6 yıl Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markası olduğunu açıkladı.  2015 yılında toplam 3 bin 400 adet ticari araç satışı gerçekleştirdiklerini açıklayan şirket, otobüs sektöründeki liderliğine küçük otobüs alanındaki ihracat liderliğini de eklediğini ifade etti. Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, "Otokar olarak sahip olduğumuz başarılara yenilerini eklediğimiz bir yılı geride bıraktık. 25 kişi ve üzeri yolcu taşıyan otobüs pazarında satılan her 3 araçtan 1’i Otokar markalı oldu. Otobüs pazarında en çok ürün satışının yapıldığı küçük ve orta boy otobüs segmentinde ise, Otokar’ın pazar payı yüzde 40’ların üzerinde oldu. Özellikle 7 metre segmentinde Otokar araçları öncelikli olarak tercih edildi; satılan her 5 küçük otobüsten 2’si Otokar oldu” dedi.

 

İhtiyaca uygun otobüs üretimi

 

Otokar’ın ar-ge çalışmaları sonucunda yurtiçinde ve yurtdışında her ihtiyaca uygun otobüs ürettiğini belirten Akgül, “Müşterilerimizin tüm beklentilerini karşılayabilecek ürünleri ve çözümleri geliştirmek için çalışmalarımızı ve yatırımlarımızı ara vermeden sürdürüyoruz. Ar-ge harcamalarımızın son 5 yılda cirodan aldığı pay yüzde 4. Türkiye’nin en çok patent başvurusu yapan ilk 5 kuruluşu arasında yer alan Otokar, yurt içi ve dışında toplam 246 patent ve endüstriyel tasarımın sahibi. Bu çalışmalar ışığında hem tasarım hem de üretim kabiliyetimizi daha da üst seviyeye çıkardık” diye konuştu. İhtiyaca uygun ürünleri kısa sürede gerçekleştirebildiklerinden dolayı özellikle ihracat pazarında da çok başarılı olduklarının altını çizen Akgül, şöyle konuştu: “Türkiye'de elde ettiğimiz başarıyı, Avrupa'daki şirketimizin performansı sayesinde, 2015’i küçük otobüs ihracatında lider olarak kapattık. Malta’dan 176 adet ile bugüne kadar alınan en büyük sağdan direksiyonlu otobüs siparişini aldık. Doruk otobüslerimizin Malta’ya teslimatlarını gerçekleştirdik, Kent otobüslerinin üretimleri sürüyor. Toplamda 561 adet otobüs ihracatı gerçekleştirdiğimiz 2015 yılında, Avrupa’da en büyük pazarlarımızdan olan Fransa, İtalya, İspanya, Belçika, Almanya ve Slovenya’da satış adetlerimizi artırdık. Fransa’da en çok satılan Türk otobüs markası olduk.”

 

“2016 yılında da otobüs pazarında liderliğimizi koruyacağız”

 

Otokar ve sektörün 2016 yılındaki ortak ana gündemlerinden birinin zorunlu hale getirilen Euro 6 motorlu araçlar ve yeni regülasyonlar olacağını kaydeden Akgül, "Avrupa pazarına uzun yıllardır ürün satışı yapan bir şirket olarak ürünlerimiz, 2016’da geçerli olacak yeni regülasyonlara hazır. Yeni regülasyonlar ve Euro 6 motorlu araçlarla birlikte artan araç fiyatlarının pazarda kısa süreli bir durgunluk yaratmasını bekliyoruz; ancak 2016 yılında da hedefimiz otobüs pazarında liderliğimizi korumak. Bu yıl Euro 6 motorlu ticari ürün ailemizi iç pazarda Busworld ve Comvex fuarlarında tanıtacağız” açıklamasını yaptı.

Başarıyla kapattıkları 2015 için, tüm müşterilerine, çalışanlarına, iş ortaklarına, bayi ve yetkili servislerine teşekkür eden Akgül, otobüs alanında elde edilen başarılarını 2016'da da sürdürmek istediklerinin altın çizerek, şunları dedi: "Otokar'ın başlıca vizyonu, topyekûn mükemmellik felsefesi. Müşterilerimize her açıdan Otokar kalitesi ile kusursuz bir deneyim yaşatmak istiyoruz. Geniş ürün gamımız, deneyimli çalışanlarımız, ar-ge kabiliyetimizle 2016 yılında da sektördeki başarılarımızı katlayarak artırmayı hedefliyoruz.”

 Slider Altına