Header Reklam
Header Reklam

Ocean Voyages, Tarihteki En Büyük Plastik Toplama Rekorunu Kırdı

04 Temmuz 2020
Ocean Voyages, Tarihteki En Büyük Plastik Toplama Rekorunu Kırdı

Deniz plastik kurtarma gemisi Ocean Voyages, Büyük Pasifik Çöp Yığıntısı’ndan 103 ton plastik çöpü topladı.
Ocean Voyages Institute tarafından bir tarih yazıldı. Hawaii ekibi, Hawaii ve Kaliforniya arasında bulunan dünyanın en büyük okyanus plastiği birikimi olan Büyük Pasifik Çöp Yığıntısı'ndan 103 ton balık ağını ve tüketici plastiklerini çıkardı.
Ocean Voyages Institute, 2019'da 25 günlük bir temizlik yolculuğundan sonra 48 ton (96.000 lbs.) plastiği toplayarak kırdığı 2019'daki kendi rekorunu yenilemiş oldu. Raporlarına göre, bu kez iki kat daha fazla çöp toplayarak bu süreçte tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştılar.

Tarihteki en büyük deniz temizliği
23 Haziran'da Ocean Voyages Institute'un deniz plastik kurtarma gemisi, Pasifik Okyanusu'nda 48 günlük bir yolculuktan sonra geri döndü.
Hawaii'deki Honolulu limanına demirlenen deniz gemisi, Pasifik çöp girdabından 103 ton (206.000 lbs) çöpü temizleyebildi. Ocean Voyages Institute'un kurucusu ve Genel Müdürü Mary Crowley, “Çalışkan ekibimizle gurur duyuyorum. 100 ton toksik tüketici plastikleri ve sahipsiz 'hayalet' ağları toplayarak bu zorlu zamanlarda hedefimizi aştık. Kendi sağlığımızı ve gezegenin sağlığını etkileyen kirliliğe karşı okyanuslarımızın sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olmaya devam ediyoruz" dedi.

Hiçbir şey depolama alanlarına veya okyanuslara geri dönmeyecek
Ocean Voyages Institute toplanan çöpleri geri dönüşüm ve uygun bertaraf için hazırlıyor. Crowley, "hiçbir şey depolama alanlarına girmeyecek ya da okyanusa geri dönmeyecek" dedi.
Okyanusların gıda ağını zehirleyen plastik döküntüler, 2050 yılına gelindiğinde, bilim adamlarının tahminleriyle, okyanustaki balıklardan daha fazla olacak. Slider Altına