Header Reklam
Header Reklam

Novatel 'Dijital Mobil Haberleşme Sistemleri2 TOBB'da kullanılmaya başladı

24 Aralık 2009 Dergi: Eylül-Ekim 2009

Dünyada 15 yılı aşkın süredir kullanılan dijital mobil haberleşme sistemlerinin Türkiye?de de kullanım sayısı gün geçtikçe artıyor. Motorola Türkiye Distribütörü Novatel?in, başta acil durumlar olmak üzere kamu ve özel sektör tarafından öncelikle tercih edilen ?Dijital Mobil Haberleşme Sistemleri?, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  (TOBB) tarafından da kullanılmaya başladı.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından 2010?da gerçekleşecek haberleşme ihalesi için tüm hazırlıklar devam ederken değişim zamanının geldiğini fark eden bazı kamu ve özel sektör kuruluşları dijital sistemlere geçmeye başladı.

Dijital sistemler, maliyet avantajının yanısıra her koşulda kesintisiz ve yüksek kalitede ses iletişimi, veri transferi, yazılı mesaj, yüksek güvenlikli görüşme, filo takibi gibi farklı özellikleriyle kullanıcılara büyük olanaklar sağlıyor. Son olarak bu sistemi seçen "TOBB? ise Ankara Söğütözü' ndeki yeni binasında kullanılmak üzere kurulan MotoTrbo Profesyonel Telsiz Sistemlerini IP telefon santrali ile de entegre çalıştırarak ses ve veri haberleşmesini sağlayacak.

Novatel Genel Müdürü Cem Ankara MotoTrbo ve Tetra Digital Haberleşme sistemleri hakkında şu bilgileri verdi; ?Türkiye?de büyük bir heyecanla beklenen dijital sistemler için artık büyük bir hızlanma süreci söz konusu. Haberleşme hayatın her yerinde önemliyken, kamu ve özel sektörde çok farklı bir yere sahip. Burada en önemli nokta afet gibi acil durumlarda haberleşmede herhangi bir kesinti yaşanmamasıdır. Çünkü bu durumlarda haberleşme hayat kurtarma açısından büyük önem kazanmaktadır. Diğer taraftan bu sistemler yüksek şifreleme özelliği ile güvenilir haberleşme imkanı da sunmaktadır. Özellikle kamu kuruluşları için çok düşük maliyetli ve kaliteli iletişim özelliğiyle de tercih sebebi olacaktır.

MotoTrbo Profesyonel Telsiz Sistemleri Motorola'nın yeni ?Digital Mobile Radio-(DMR)? sayısal konvansiyonel telsiz çözümü olup, ETSI tarafından standart hale getirilmiştir. Analogdan sayısal sistemlere kademeli geçişi sağlayan MotoTrbo?nun diğer DMR üreticilerine ve FDMA teknolojili sayısal sistemlere göre üstünlüğü ?Time Division Multiple Access-(TDMA)? teknolojisine sahip olmasıdır. TDMA desteğiyle tek frekansı bölerek 2 frekans, dolayısıyla 2 ayrı kanalmış gibi kullanılmasına olanak sağlayan MotoTrbo, tek frekans, tek röle ve tek anten ile normal analog olarak kullanıldığı gibi, diğer DMR üreticilerinde olmayan iki kanallı kullanımına imkan veriyor. Böylece aynı kaynakları kullanarak sağladığı bağımsız 2 kanal ile kapasiteyi de 2 katına çıkararak, ilk yatırım maliyetini yarı yarıya indiriyor?.


Etiketler


Slider Altına