Header Reklam
Header Reklam

Metro İstanbul’un Düzenlediği Tren Sürücüleri Eğitim Programı’nda Tren Sürücülerine Bröveleri Verildi

27 Aralık 2023
Metro İstanbul’un Düzenlediği Tren Sürücüleri Eğitim Programı’nda Tren Sürücülerine Bröveleri Verildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Metro İstanbul’un düzenlediği eğitimlere katılarak başarılı olan 311 tren sürücüsü düzenlenen tören ile brövelerini İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Metro İstanbul Genel Müdürü Dr. Özgür Soy’dan aldı.
Türkiye’nin en büyük kent içi raylı sistem işletmecisi Metro İstanbul tarafından düzenlenen Tren Sürücüleri Eğitim Programı’na katılarak başarılı olan 311 tren sürücüsü brövelerini İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Metro İstanbul Genel Müdürü Dr. Özgür Soy’dan aldı.
Ekrem İmamoğlu: “Gurur verici bir tablo”
Törende konuşan Ekrem İmamoğlu, “Kesinlikle gurur verici bir tablo. Burada bulunan yeni yol arkadaşlarımı, yeni görevlerinde, mesleklerinde başarılar dileklerimle alkışlıyorum. Güzel bir yolculuğunuz, güzel bir başarınız ve bu kariyer noktasında da farklı farklı mevkilerde sizi görebileceğimiz çok özenli bir iş hayatınız olması dileğiyle, aramıza hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.
Görevi devraldığımızda, durmuş 10 tane metro hattı ve yerin altında çalışan çok az sayıda şantiyeyi devraldık. Biz şimdi ise, dönem dönem 12 bin, 13 bin, 14 bin insanın aynı anda metro inşaatlarında çalıştığı dönemleri bu şehre yaşattık. Onun için gurur duyuyoruz. En çok metro yapan şehir olmak önemli bir şey. Tabii siz metro yaptıkça, ulaşımda metroların payı artıyor. Payı arttıkça, oradaki trenlerimiz artıyor. Doğal olarak da tren sürücülerimiz de hızla artıyor. İstanbul'da görev yapan tren sürücülerinin 4’te 1’i, son 5 yılda bizim dönemimizde görevlerine başladı. Bu bile aslında gelişmeyi gösterebiliyor.
Biz göreve geldiğimizde, Metro İstanbul'da, Özgür Bey'in de hep bahsettiği gibi, 8 kadın tren sürücümüz vardı. Yani 711 sürücünün sekizi kadındı. 2020’de bu sayıyı 96’ya çıkarttık. Bugün 144 kadın sürücümüz, brövelerini alacaklar ve 270’i aşacağız. Ve bu sayı inşallah çok yakın zamanda daha yüksek bir sayıya ve orana ulaşacak. 8’den 270’e, büyük bir sıçrama. Kadınların toplumsal yaşamda, iş yaşamında, sosyal yaşamda, siyasette her gün, her yönüyle, her noktada etkin bir rol alması şarttır. Yani bu bir ayrımcılık cümlesi ya da bir lütuf gibi sakın algılanmasın; şarttır. Ve öyle olduğu zaman güçlü bir toplum olabiliriz. Öyle olduğu zaman zengin bir toplum olabiliriz. Öyle olduğu zaman mutlu aileleri var edebiliriz.
“Eşit sayıda kadının ve erkeğin tren sürücüsü olmasının mesajı, bir ilham kaynağıdır”
Burada eşit sayıda kadının ve erkeğin tren sürücüsü olmasının mesajı, bir ilham kaynağıdır. Biz, bu ilham kaynağı olma görevini, sorumluluğunu yerine getirmek zorunda olan bir yönetimiz. Yalnızca Belediye Başkanı sıfatıyla değil, bütün emeği geçen herkese ve böylesi bir yolculuğu tarifleyen bütün yönetici arkadaşlarıma, insan kaynaklarından şirket yönetimine, bütün arkadaşlarıma bir kız babası olarak teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Arkadaşlarımız zor bir süreçten geçtiler. Önemli bir eğitim aldılar. Bugüne gelmeleri asla kolay olmadı. Tabii bazen belki zorluklardan şikayet etmiş olabilirler ama biliyorum ki, eminim ki bu süreçte liyakatle ilgili tek bir şikayetleri yoktur. Liyakat bizim için çok önemli bir kılavuzdur. O pusulayı asla elimizden bırakmayacağız ve her insanımızı bu çerçevede değerlendirme gayreti içerisinde olacağız.
Biliyorum; İstanbul gibi bir şehirde yaşamak zor. Hele hele ulaşım hizmetinde görev almak, daha da kritik ve daha da zor. Yetenekli, çalışkan, azimli, özverili, aynı zamanda kendini geliştirmeyi mutlak gerektirir. Tüm bu özellikleri taşıyan çok değerli tren sürücüsü arkadaşlarıma, tam da bu duygularla yola çıktıklarını hatırlatmak isterim. Bu özenli yolculukta kendinizi lütfen daha çok geliştirin. Dünyanın hangi örnek işi varsa, araştırın, mesleğinize bunu katın. Yani inovasyonla, sürdürülebilir bir yönetim anlayışıyla, bulunduğunuz her ekosistemi gözleyen, gözetleyen, fikrini açıkça söyleyen ve şeffaf bir ortamda, ortak akıl masalarında her zaman hakim kılan insanlar, bireyler olun. Bu şekliyle davranırsanız, biliyorum ki işiniz kolaylaşacak ve işinizde nice nice başarılara ulaşacaksınız. Yolunuz açık olsun” dedi.
“Metro basit bir taşıma aracı değil. Bir şehrin DNA’sını değiştiren, kültürüne işleyen bir unsur”
Metro İstanbul Genel Müdürü Dr. Özgür Soy, “Metro basit bir taşıma aracı değil. Bir şehrin DNA’sını değiştiren, kültürüne işleyen bir unsur. Biliyorsunuz dünyada metrolarıyla anılan şehirler var. New York’ta geçen neredeyse her filmde metroda geçen bir sahne görürsünüz. Londra’da yazılmış kitaplarda metrodan söz edildiğine sık sık rastlarsınız. Moskova’ya giden turistlerin önemli bir bölümü tarihi yerleri ziyaret eder gibi metroya uğramadan gitmek istemezler. İşte biz de hızla bu ligde yerimizi almaya doğru ilerliyoruz.
Dile kolay 4 yıl tamamladık, beşinci yılımızdayız. İstanbul’da 2019 yılında 154 km uzunluğunda 13 hattımız vardı. 158 adet istasyon ve 839 adet aracımız vardı. Var gücümüzle çalıştık. Bugün yeni açılan hatlarla beraber 216 km uzunluğunda 18 hattımız var ve 216 adet istasyonda 1.015 aracımız var. Günde 3 milyonu aşkın yolcu taşıyoruz. 2 milyondan 3 milyona geldik ve geçtik. Raylı sistemlerin İstanbul’daki toplu ulaşım sistemi içerisindeki etkisi yüzde 40’ı aştı. Gerçekten çok önemli bir değişim süreci içindeyiz. Yerleşke sayısı 12 idi 15 oldu. Toplam yönettiğimiz alan 2.000.000 metrekarenin üzerinde. 2019’da günde 4.600 sefer yapıyorduk, bugün 5.900 sefer yapıyoruz. Araçlarımız günde 265.000 km yol yapıyordu, bugün 332.000 km yol yapıyor. Teknik bakımda ciddi bir büyüme var. Araç bakımlarında ayda 8.500 adet iş emri tamamlanıyordu, bugün 11.000 aştı” diye konuştu.
“Önemli bir istihdam kaynağıyız”
Her yönüyle çok ciddi büyüme yaşadıkları bir dönemde olduklarını ifade eden Genel Müdür Soy, “Böyle bir büyüme döneminde aslında en büyük zorluk bu büyümeyi karşılayacak şekilde organizasyonumuzu da büyütmektir. Organizasyona yeni arkadaşlar kazandırmak onları eğitmektir. Bu anlamda da çok büyük atılımlar yaptık. Metro Akademi’yi kurduk. Metro Akademi’de ciddi eğitim eğitimlerden geçiyorsunuz artık. Metro İstanbul da bir okul zaten, Türkiye’nin her tarafına, farklı organizasyonlara yönetici yetiştiren ve tren sürücüsü yetiştiren bir okul. Bu anlamda Metro Akademi ile çok ciddi bir aşama kat ettik. 
Önemli bir istihdam kaynağıyız. Hizmete aldığımız her yeni hatta yeni arkadaşlarımız aramıza katılıyor. Bu kolay olmuyor, Metro İstanbul’un veya İstanbul metrosunun bu kadar büyümesi büyük bir fedakarlık. İBB, yatırım bütçesinin yüzde 40’ını şu anda metrolara ayırıyor. Hep söylüyorum bu bizim aynı zamanda sorumluluğumuz. Bu kadar büyük bir yatırım yapıldı. İstanbul bu kadar büyük bir kaynağını ayırdı. Bunun bilinci ile görev yaptığınız her dakika bu sorumluluğu taşımanızı önemle rica ediyorum. Sizler bizim ön saf, ön cephedeki askerlerimizsiniz. Hepimiz sizi destekleyen kişileriz. Halk beni görmüyor halk sizi görüyor. Halk yaptığınız doğruları ve yanlışları yaşıyor. Bunun bilinciyle beraber görev yapmanızı rica ediyorum” dedi.
Tren sürücüsü sayısı 2019’dan bu yana 36 kat arttı
2019 yılında gerçekleştirdikleri Bröve Töreni’nde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “Her ortama maksimum kadın katılımını sağlamak zorundasınız” sözlerinden hareketle toplumsal cinsiyet eşitliği alanında büyük bir dönüşüm başlattıklarını kaydeden Dr. Özgür Soy sözlerini şöyle tamamladı:
“Bu dönüşüm hareketi sonucunda birkaç rakam vermek istiyorum. Üç kattan fazla kadın istihdamında artış sağladık. Kadın çalışan oranımız yüzde 5.8’di, yüzde 15,7’ye yükseldi. Kadın tren sürücüsü sayımız 36 kat artarak 8’den 270’e ulaştı. Eğitimi devam eden arkadaşlarımız ile birlikte 300’ü geçeceğiz. 2021 yılında kadın istasyon sorumluları ilk defa Metro İstanbul’a katıldı. Bugün 36 kadın istasyon sorumlumuz var. 13 yıl aradan sonra T5 Hattımızda kadın tramvay sürücüleri göreve başladı. Kadın, tramvay kullanamaz diye bir inanç vardı. Tramvaylar kadınlara verilmiyordu, kadın sürücülerimiz sadece metro hatlarında tutuluyordu, tramvay daha zor olduğu için. Şu anda her tramvayımızda kadın tren sürücülerimiz çalışıyor. Kadınların terfi oranı yüzde 0.64’tü bir yılda, şu anda yüzde 38. Yönetici sayımız 21’e çıktı. Teknik alanlar gibi daha önce kadın çalışan olmayan alanlarda da kadın yöneticilerimiz var. Şu anda teknik bakımda teknisyenden tutun da yöneticiye kadar birçok arkadaşımız var. Teknik birimlerde şeflerimiz var iki tane. Onlarla gurur duyuyoruz. 
Bu dönüşüm ile ilgili iletişim çalışmaları yapıyoruz, bu iletişim çalışmaları lütfen reklam olarak görünmesin, bunlar reklam değil. Bunlar bir ilham kaynağı. Türkiye’de çalışan bütün kadınlara ilham kaynağı. Türkiye’deki çalışan bütün kadınlara, bir kız çocuğuna ve bir liseli genç kadına ileride Metro İstanbul’da çalışma hayali kurdurabilirsek, bu bizim için çok büyük bir başarıdır. Şu anda brövelerini alacak olan 311 arkadaşımız var. Bunların 144’ü kadın tren sürücüleri, yüzde 46’sı kadın. Bu tabloya baktığımda gerçekten birlikte çok güzel şeyleri başardığımızı görüyorum. Tren sürücülerimize de Metro İstanbul Ailesi’ne hoş geldiniz diyorum.”
Konuşmaların ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2021, 2022 ve 2023 yıllarında yapılan sınavlarda dereceye giren 9 tren sürücüsüne brövelerini sahnede takdim etti. Ardından Metro İstanbul Genel Müdürü Dr. Özgür Soy, Genel Müdür Yardımcıları Özhan Şenol, Yıldıray Yedikardeş ve Murat Altıkardeşler 302 tren sürücüsüne brövelerini verdi. 
Tren Sürücüsü Olmanın Şartları Nelerdir?
•   Mesleki Lise, Teknik Lise veya Meslek Yüksek Okullarının; tercihen Elektrik, Elektronik, Mekanik, Otomotiv, Motor, Bilişim Teknolojileri, Bilgisayar, Raylı Sistemler, Mekatronik, Otomasyon, Makine bölümlerinden mezun, 
•    En az B sınıfı ehliyete ve psikoteknik belgesine sahip,
•    Erkek adaylar için askerliğini yapmış,
•    Erkek adaylarda ayakkabısız minimum 1.65 cm. boyunda,
•    Kadın adaylarda ayakkabısız minimum 1.60 cm. boyunda,
•    Boy Kilo Endeksi, maksimum 27 minimum 18 arasında olan,
•    Gece vardiyası dahil vardiyalı sistemle çalışmaya uygun,
•   Yeraltında (tünel-metro) çalışmaya engel teşkil etmeyecek sağlık koşullarına sahip (astım, kapalı alanda kalma fobisi vb. olmayan),
•    Demiryolu Emniyet Kritik Görevler Yönetmeliği gereğince tren sürücülüğü sağlık kriterlerini karşılayan (adaylardan eğitim ve araştırma hastanelerinden heyet raporu ve ilgili testlerden geçtiğine dair rapor istenmektedir),
•    35 yaşını aşmamış,
•    Diksiyonu düzgün, iletişimi ve insan ilişkileri kuvvetli, kişiler tren sürücüsü olmak için başvuruda bulunabilir.
Tren Sürücüsü Eğitimi Kapsamı Nedir?
Tren Sürücüsü Eğitimi programı kapsamında aşağıda belirtilen dersler alınmaktadır. 60 günlük eğitim sonrasında 2 ay stajyer tren sürücüsü olarak görev yapan adaylar sınavlarını başarı ile tamamlamalarının ardından ortalama 4 aylık bir süreç sonunda tren sürücüsü olmaya hak kazanmaktadır.Slider Altına