Mersinden Güneş Enerjisi ile Kurutma Tesisi Hizmete Girdi

10 Haziran 2021 Dergi:

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü ile Mersin Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde yapımı tamamlanan ‘Mersinden Güneş Enerjisi ile Kurutma Tesisi’nin açılışı, Başkan Vahap Seçer ve Meral Seçer tarafından yapıldı. İşletmesini Mersinden Kadın Kooperatifi’nin yapacağı tesiste 13’ü mülteci olmak üzere toplam 25 kadın istihdam edilecek.

Uluslararası Göç Örgütü’nün tesisin yapımında kendilerine önemli katkılar sunduğundan bahseden Seçer, “Bu ve bunun gibi birçok çalışmaların altında imzası olan birçok kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapıyoruz. Alman İşbirliği Teşkilatı (GİZ), Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, yine altyapı çalışmalarında Avrupa Birliği’ne bağlı birçok ajans; Fransız Kalkınma Ajansı, FRIT II kapsamında aldığımız birçok alt yapı çalışmaları hibeleri bu sorunların üstesinden gelmemize katkı sunan önemli iş birlikleri. Bu iş birliklerinin artarak devam etmesini arzu ederiz. Dünyanın hangi köşesinde olursa olsun yaşanan sorunlar bütün insanlığı ilgilendirir. Eğer işlenen suç insanlık suçuysa bütün insanları ilgilendirir. Eğer bu olumsuzlukları gidermek için yapılan katkılar bir sevapsa, bu sevap bütün insanlara yazılır. Bu sebeple iş birliği zorunluluğumuz var” diye konuştu.

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, doğa dostu tesisin Mersin için önemli bir kazanım olduğuna değinerek, “Doğa dostu bu tesisimizde kurutacağımız meyve ve sebzeler mevsiminde yetiştirilmiş meyve ve sebzeler olup geleneksel yöntemin modernize edilmiş şekliyle kurutularak sofralarımızda yer bulacak. Bu aşamada kurutmak için alacağımız sebze ve meyvelerin teminini kentimizdeki küçük çiftçilerden, kadın çiftçilerden alarak onlara ekonomik olarak katkıda bulunmayı planlamaktayız. Bu tesisin Mersin için önemli bir kazanım olduğunu düşünüyoruz. Ürün kurutma denemeleri ile faaliyete geçen tesisimizde 13 mülteci, 12 Türk olmak üzere 25 kadınımız İŞKUR’dan Kurutulmuş Meyve ve Sebze Operatörlüğü Eğitimi almaktadırlar. Şu anda teorik eğitimlerini bitirmiş olup tesisimizde pratik eğitimlerine devam etmektedirler. Eğitimin sonucunda kadınlarımız Kurutulmuş Meyve Sebze Operatörü unvanını alacaklardır. Böylelikle kadınlarımız hem meslek sahibi olmuş olacaklar hem bundan sonra bu alanda faaliyet gösteren tesislerde çalışma imkânı bulabilecekler. Öncelikle ürünlerimizin ulusal ve uluslararası pazarlarda yer bulabilmesi için neler yapmamız gerektiğini düşündüğümüzde Mersinden Kadın Kooperatifi olarak markalaşmanın önemini ön planda tutarak patentimizi aldık. Mersinden markasıyla ürünlerimizi pazarlayacağımız patenti almış bulunmaktayız. Burada üreteceğimiz ürünleri Mersinden markasıyla pazarlara sunacağız. Bir yandan kurutma denemeleri yaparken bir yandan da pazar araştırmalarımızı tamamlamış durumdayız, çalışmalarımız da devam ediyor. Burada ulusal ve uluslararası marketler ve firmalarla görüşmelerimiz devam ediyor. Bu görüşmelerin, tesisin aktif ve doğru bir şekilde ilerlemesi için çok faydası olduğunu görüyoruz. Çünkü burada üreteceğimiz ürünler için hangi alanlarda pazar bulabileceğimize destek oluyor, yardımcı oluyor, fikir edindiriyor” dedi.

Tesiste deneme aşamasında ürettikleri ürünlerin analizlerini yaptırdıklarını sözlerine ekleyen Meral Seçer, “Tesisimizde, kentimizde yetişen meyve ve sebzelerin ürün denemelerini yaptık, çok başarılı sonuçlar aldık. Analizlerini yaptırdık, bu sonuçların gıda tüzüğüne uygun koşullar olması çok mutlu etti. Çünkü tesisin deneme çalışmaları sonucunda çıkan ürünler bizim pazar payımızın ne olduğunu, ne olacağını ve bu tesisin işlerliğinin ne olacağını gözler önüne serdi. Bu konuda çok mutluyuz. Sonuçlarımız çok güzel çıktı” diye konuştu.