Header Reklam
Header Reklam

Mercedes Benz-Türk 2013 yılını rekorla kapattı

21 Mart 2014 Dergi: Ocak-Şubat 2014

Mercedes Benz – Türk, 2013 yılını değerlendirmek ve 2014 yılı hedefleri hakkında bilgi vermek için düzenlediği basın toplantısında 2013 yılını tarihi rekorlar gerçekleştirdikleri bir yıl olarak değerlendirdi. Toplantıda konuşan Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes, 2014 yılında da pazar paylarını artırıp, pazardaki konumunu güçlendirmeyi, tüm ürün gruplarındaki pazar konumunu geliştirmeyi, yatırımlarını sürdürmeyi, müşteri ve pazar beklentileri doğrultusunda ürün portföyünü geliştirip genişletmeyi hedeflediklerini belirtti.  2014 yılını zor bir yıl olarak değerlendirmekle satış hedeflerinde bir değişiklik düşünmediklerini ifade eden Genes, Türkiye'nin genç ve artan nüfusu yanı sıra gelir düzeyindeki yükseliş ile sektör için büyük bir potansiyel sunduğunu söyledi. Genes, Türkiye'ye yatırım yapmaya ve yatırım kapasitesini artırmaya devam edeceklerini belirterek, "Yurtiçinde pazar payımızı arttırmanın yanı sıra hedefimiz hem toplam satışlarda ihracatın payını arttırmak hem de parça ihracatına da hız vermek olacak. Yatırımlarımız bizim Türkiye'ye inancımızı gösteriyor" dedi. Genes, 2013 yılında yaklaşık 57 milyon Euro yatırım yapan şirketin, 1967'de kurulduğu günden bugüne toplam yatırım tutarının ise 807 milyon Euro'ya ulaştığını bildirdi.

2013 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün, sektörde 46. yılını dolduran Mercedes-Benz Türk A.Ş'nin 2013 yılını tarihi bir rekorla kapattığını, tüm ürün grupları dahil, toplamda 52 bin 262 adetlik satış hacmi ile tarihinin en yüksek araç satışına ulaştıklarını açıkladı.  

 Sülün, otomobil ürün grubunda Mercedes-Benz Türk'ün, 2013 yılında 20 bin 23 adetlik otomobil satışı ile 2012 yılının % 57 üzerinde satış gerçekleştirerek tarihinin en yüksek otomobil satış adedine ulaştığını söyledi. Grubun amiral gemisi olarak gördükleri otobüs ürün grubunda ise şehirler arası ve şehiriçi otobüs satışı ile toplamda bin 174 adetlik satış rakamına ulaşan Mercedes-Benz Türk'ün, yine en fazla tercih edilen şehirlerarası otobüs markası olduğunu belirten Sülün konuşmasına şöyle devam etti: “Otobüs ihracat rakamının bir önceki yıla oranla % 28 artırarak başta Batı Avrupa olmak üzere 2 bin 864 adetlik otobüs ihracatı gerçekleştirdik ve böylece şirketin bugüne kadarki toplam otobüs ihracat rakamının 30 bin adede çıktı. 

Kamyon ürün grubunda ise 2013 yılında 17 bin 3 adetlik rekor satış ve toplamda 2 bin 445 adetlik kamyon ihracatı gerçekleştirdik.  Sektörde % 7 düşüş olurken Mercedes büyümeye devam etti ve toplam satışların % 40'ın da filo satışı oldu. Hafif ticari araçlar ürün grubunda ise sektörün % 4 daralmasına karşın Mercedes-Benz Türk, 10 bin 421 adetlik satışla %13 büyüdü.”

 


Etiketler


Slider Altına