Header Reklam
Header Reklam

MAN, Elektrikli Otobüsü Lion’s City E ile Automotive Brand Contest ‘Tasarım Ödülü’ Kazandı

21 Ağustos 2020 Dergi: Temmuz-Ağustos 2020
MAN, Elektrikli Otobüsü Lion’s City E ile Automotive Brand Contest ‘Tasarım Ödülü’ Kazandı

MAN Truck & Bus, elektrikli otobüsü Lion’s City E ile uluslararası tasarım yarışması Automotive Brand Contest ‘Tasarım Ödülü’ kazandı. 

Elektrikli otobüs üretimindeki yarım asırlık tecrübesini üstün teknoloji ve akılcı tasarımla birleştiren MAN Truck & Bus, elektrikli otobüsü Lion’s City E ile uluslararası tasarım yarışması Automotive Brand Contest (Otomotiv Marka Yarışması) Ticari Araçlar kategorisinde ‘Tasarım Ödülü’ne layık görüldü. 

German Design Council (Alman Tasarım Konseyi) tarafından her yıl olağanüstü ürün ve iletişim tasarımı için verilen ödüller, dünyanın tasarım alanındaki en prestijli organizasyonlarından biri olarak, kabul ediliyor. Gazeteci, tasarım ve iletişim uzmanlarından oluşan ödül jürisi yaptığı Lion’s City E değerlendirmesinde; otobüsün tamamen elektrikli olmasının yanı sıra 

 • Şehir manzarasına dinamik yeni bir tarz kazandıran şık Smart Edge tasarımı, 
 • Modele özel tasarım aksamı, 
 • Elektrikli tahrik sistemi, 
 • Yüksek kaliteli keskin yanal hatlı dış tasarımı, 
 • Şık ve iyi oranlanmış tavan yapısı, 
 • Arka kısmında motor kulesinin atılmasıyla kazanılmış keyifli, aydınlık oturma alanı, 
 • Ağırlığı azaltan yeni malzemeler, 
 • Otobüse kendi tarzını veren dinamik, zamansız hatlar, 
 • Bölümlere ayrılmış dış yüzey, 
 • Renk, döşeme, aydınlatma konsepti, 
 • Engellilerin erişebileceği iç mekânı ve 
 • Ergonomik sürücü kokpiti 

fonksiyonlarına dikkat çekti.

“Ödül, elektrikli otobüs tasarımımızın ne kadar iyi karşılandığını gösteriyor”
Ödülü kazanmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getiren MAN Truck & Bus Otobüs İş Birimi Başkanı Rudi Kuchta, “Automotive Brand Contest, otomotiv markaları için tek tarafsız uluslararası tasarım yarışmasıdır ve rekabette sıkıdır. Bu da ödülü bizim için daha da memnun edici hale getiriyor. Ödül ayrıca elektrikli otobüs tasarımımızın ne kadar iyi karşılandığını da gösteriyor. Bu ödülün arkasında ise son birkaç yıldır büyük işler yapan motivasyonu yüksek bir ekip bulunuyor” dedi.

Otobüsün ihtiyaç duyduğu enerji miktarı hakkında da bilgi veren Rudi Kuchta, şunları söyledi: “Lion’s City E’nin 12 metrelik versiyonu 88, 18 metrelik versiyonda ise maksimum 120 yolcu alabiliyor. Tamamen elektrikle çalışan güç aktarma sistemi tek otobüste 160 kW’dan maksimum 240 kW’a kadar güç üretebiliyor. Körüklü otobüste ise bu rakam 320 kW ile 480 kW arasında değişiyor. Bunun için gerekli enerji, tek otobüste 480 kW ve 18 metrelik versiyonda da 640 kW kurulu kapasite ile modüler bataryalardan sağlanıyor. Lion’s City E, bataryaları servis ömrü boyunca güvenilir bir şekilde 200 km menzile, elverişli koşullarda ise 280 km’ye kadar ulaşabiliyor.”

“Yeni şehir otobüsü, neslinin çığır açan bir e-mobilite tasarımı”
Otobüs Tasarım Başkan Yardımcılığını yürüten, MAN ve NEOPLAN markalarının otobüs tasarımından sorumlu Stephan Schönherr de “Tasarımcılarımız, yeni şehir otobüsü neslinin her zaman iyi düşünülmüş konseptini alarak, çığır açan bir e-mobilite tasarımı geliştirdiler. Bu tamamen kendisine has tasarımı olan ancak yeni MAN Lion's City ailesinin üyesi olduğu hemen anlaşılan bir elektrikli otobüs. Automotive Brand Contest’te alınan bu ödülün yanı sıra 2020 İF Tasarım Ödülü ve diğer alınan ödüller, ekibimizin yaptığı büyük çalışmayı etkileyici bir şekilde onaylıyor. Günümüzün ve geleceğin kent taşımacılığı ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tasarlanan otobüslerin aynı zamanda çekici görünmeleri gerektiğine dair düşüncemizin de altını çiziyor” diye konuştu.
 Slider Altına