Header Reklam
Header Reklam

Lüleburgazlılar, Kentlerini Kendileri Tasarladı

05 Kasım 2018 Dergi: Kasım-Aralık 2018
Lüleburgazlılar, Kentlerini Kendileri Tasarladı

2018 yılını İnovasyon ve Tasarım Yılı ilan eden Lüleburgaz Belediyesi, “Soyadı kültür olan Lüleburgaz” vizyonuyla hareket ederek kent halkının yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik organizasyonlar düzenliyor. İnovasyon, girişimcilik ve tasarım noktalarında çeşitli etkinlikler gerçekleştiren Lüleburgaz Belediyesi, Onaranlar Kulübü iş birliğiyle Kent Atölyesi projesine imza attı. Kent Atölyesi kapsamında toplanan Lüleburgazlılar, kendi kentlerini ve sokaklarını tasarım ile güzelleştirmek adına Onaranlar Kulübü ile bir araya geldiler.

20, 21 ve 27 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen Kent Atölyesi çerçevesinde bir araya gelen 25 kişi, Lüleburgaz sokaklarını dönüştürmek adına kolları sıvadı. Fikir ve üretim gücüyle el ele veren Lüleburgazlılar, oluşturdukları tasarımlar ile kent sokaklarında değişim yarattı. Onaranlar Kulübü ile ortak paydada buluşan Lüleburgazlılar sayesinde “kendi kentini kendin tasarla” kültürünün temelleri Lüleburgaz’da atıldı.

Kentliler tasarımları ile rengarenk çözümler sundu

Onarma, üretme ve paylaşma ilkeleriyle kentlere yararlı projeler üreten bir gönüllüler topluluğu olan Onaranlar Kulübü, çeşitli teknolojiler ve materyaller ile çevreyle bir bütün halinde hareket ediyor. Rotalarını bu kez de Lüleburgaz’a çeviren Onaranlar Kulübü, Kent Atölyesi etkinliği kapsamında Lüleburgazlılar ile birlikte hareket etti.

Lüleburgaz sokaklarındaki sorunlara çözümler sunma amacıyla tek bir çatı altında toplanan Onaranlar Kulübü ve Lüleburgazlılar, Kent Atölyesi kapsamında şehirde keşfe çıktılar. Sorunları gözlemledikleri alanları belirleyen kentliler, fikir üretme güçlerini kullanarak bu sorunlara çözümler sunmaya yönelik tasarımlar oluşturmaya başladılar. Fikirlerini fırça darbeleriyle ve çeşitli alet edevat ile somut hale getiren kentliler ve Onaranlar Kulübü, Lüleburgaz duvarlarını ve sokaklarını geliştirerek güzelleştirdiler.

Yaşadıkları evler dışındaki alanları da sahiplenen Lüleburgazlılar, her gün geçtikleri sokakları hem estetik hem de işlevsel açıdan ele alarak sorunlara hep beraber çözümler üretti. El ele vererek kentteki sorunlara basit ama yaratıcı çözümler tasarlayan Lüleburgazlılar, sorumluluk bilinciyle yaşadıkları kente fayda sağlama konusunda aktif olarak rol aldılar.Slider Altına