Lüleburgaz’da Bisiklet Taksiler Yeniden Yollarda

19 Mayıs 2021 Dergi:

Lüleburgaz Belediyesi’nin iklim değişikliğine karşı 2018’de Türkiye’de ilk kez hayata geçirdiği Bisiklet Taksiler yeniden yollara çıktı. 15 Kasım 2020’de kış arasına giren Bisiklet Taksiler, 18 Mayıs itibarıyla hizmete başladı. 

Lüleburgaz Belediyesi’nin 2018 yılında iklim değişikliğine dikkat çekmek “Bisikletlerimizle İklim Değişikliğine Karşı Mücadele Ediyoruz” projesi kapsamında hizmete sunduğu ve Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyan Bisiklet Taksiler yeniden hizmet vermeye başladı. Bisiklet Taksiler 15 Kasım 2020’de verdiği kış arasının ardından Lüleburgaz’ın yayalaştırılmış bölgesinde yeniden yerini aldı. 

Ücretsiz hizmet veriyor

18 Mayıs itibarıyla hizmete yeniden başlayan Bisiklet Taksiler, tamamen ücretsiz bir şekilde vatandaşlara hizmet ediyor. Sadece geçen yıl 2 bin 500 vatandaş ücretsiz bir şekilde Bisiklet Taksilerden faydalandı. 

Kimler faydalanabiliyor?

Lüleburgaz Belediyesi’nin bünyesinde hizmet veren Bisiklet Taksilerden öncelikli olarak engelli, hamile ve 65 yaş üstü vatandaşlar faydalanabiliyor. Bisiklet Taksiler herhangi bir yakıt harcaması yapılmadığı için ekonomik olmanın yanı sıra çevreci özelliğiyle de ön plana çıkıyor.