Lüleburgaz Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisindeki Pompa Sistemlerinin Renovasyonuna Masdaf İmzası

10 Temmuz 2020 Dergi: Temmuz-Ağustos 2020

Lüleburgaz Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisinin pompaları, Masdaf'ın UKM serisi pompalarıyla yenilendi.

Masdaf, renovasyon projelerinde sunduğu ücretsiz keşif hizmeti (pompalarda enerji verimliliği ölçümü) ve verimli pompa teknolojileri ile binalar ve endüstriler için değer yaratmaya devam ediyor. Pompa teknolojilerinde enerji verimliliği için gerekli olan yatırımı somut ve görülebilir bir şekilde sunan Masdaf, renovasyon projeleri kapsamında sunduğu ücretsiz keşif hizmeti ile işletmelerdeki yüksek enerji tüketiminin önüne geçmeyi hedefliyor. 

Bir pompanın satın alma maliyetinin ömür boyu yaşam maliyetinin yüzde 4’ünü, bakım maliyetlerinin yüzde 6’sını, enerji maliyetlerinin ise yüzde 90’ını oluşturduğunu belirten Masdaf Satış Müdürü Cem Hanedanoğlu, Masdaf olarak renovasyon projeleri kapsamında sundukları hizmet ile amaçlarının doğru pompa seçimi ve yüksek verimli sistem dizaynıyla işletmelerdeki enerji verimliliğini artırmak olduğunu söyledi.

“Pompanın ‘ömür boyu yaşam maliyeti’ analizlerini rapor olarak sunuyoruz”
Pompaların zamanla aşınacağını, debileri ile basma yüksekliklerinin azalacağını ve bu nedenle pompa veriminin düşeceğini ve enerji sarfiyatının artacağını belirten Hanedanoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Renovasyon projelerinde sunduğumuz ücretsiz keşif hizmeti kapsamında mevcuttaki pompaların enerji verimliliğini ölçüyoruz. Aynı zamanda müşterilerimize pompanın ‘ömür boyu yaşam maliyeti’ analizlerini rapor olarak sunuyoruz. Projeye özel yüksek verimli pompa seçimi ile endüstrilerin işletme giderlerinden yüzde 30-40, bakım giderlerinden ise yüzde 50-70 tasarruf etmelerini sağlıyoruz. Ayrıca yatırımın 5 yıl kadar kısa sürede kendini amorti etmesini ve işletmenin kâra geçmesini hedefliyoruz” dedi. 

Masdaf ukm serisi pompalarLüleburgaz Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi
Renovasyon kapsamında sundukları hizmeti “Lüleburgaz Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi” örneği ile açıklayan Cem Hanedanoğlu, proje kapsamında sundukları ürün ve hizmetler ile işletmenin kazanımları hakkında detaylı bilgi verdi. Hanedanoğlu, “Lüleburgaz Belediyesinin sınırları dahilindeki atıksuların deşarj edilmesi, Ergene Nehri’ndeki kirlilik yükünün azaltılması amacıyla inşa edilen ve 2013 yılında işletmeye alınan ‘Lüleburgaz Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi’nin işletmesi, arıtma tesisinin ‘çamur susuzlaştırma binası’ndaki dekantör besleme pompalarının bakımı için Masdaf ile iletişime geçti. 
Satış Sonrası Servis ekibimiz, tesiste bulunan mono pompaların oldukça yıpranmış olduğunu ve çıkan yedek parça (stator ve rotor gibi) fiyatının yeni bir pompa fiyatının yaklaşık iki katı olacağını tesis yönetimine bildirdi. 
Renovasyon durumunda tesisin sağlayacağı tasarrufları içeren raporumuz, tesis yönetimi tarafından memnuniyetle karşılandı ve renovasyon kararı alındı. Atıksu Arıtma Tesisine, çalışma prensibi mevcuttaki mono pompalardan farklı olan kendinden emişli UKM serisi pompaları önerdik. İlk etapta bir adet alım yapıldı. 1 aylık kullanım sonunda Masdaf’ın 5.5 kW olan UKM serisi pompalarının, mevcutta bulunan her biri 11 kW olan mono pompalardan yüzde 50 daha verimli olduğu görüldü. İşletme, 1 ay sonunda yarı kapasite ile yüzde 50 daha tasarruflu olan UKM serisi pompalardan 2 adet daha sipariş verdi. Masdaf olarak arıtma tesislerinde yaygın olarak kullanılan ‘mono pompa’lara alternatif olarak sunduğumuz ‘UKM serisi pompa’lar ile tesisin, işletme maliyetinden yüzde 50, ilk yatırım maliyetinden ise yüzde 30 tasarruf etmesini sağlayan bir çözüm sunduk. Ayrıca arıtma tesisinin ihtiyacına uygun olarak seçilecek yeni pompalar ile sistemin bakım giderlerinden de yüzde 60’a yakın bir avantaj sağladık” dedi.Slider Altına