Header Reklam
Header Reklam

Lüleburgaz Belediyesi, 2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı kapsamında çeşitli projelere imza atıyor

15 Ağustos 2018 Dergi: Temmuz-Ağustos 2018
Lüleburgaz Belediyesi, 2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı kapsamında çeşitli projelere imza atıyor

2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı kapsamında birçok faydalı projeye imza atan Lüleburgaz Belediyesi, farkındalık yaratmaya devam ediyor. Bu anlamda hem yerel hem de küresel boyutta son derece önemli bir sosyal sorun olan toplumsal cinsiyet eşitsizliğine parmak basan Lüleburgaz Belediyesi, Lüleburgazlı kadın girişimcilerin katılımıyla Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin Tasarım Odaklı Düşünme Çalıştayı’nı hayata geçirdi.

27-28 Haziran 2018 tarihleri arasında Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde düzenlenen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin Tasarım Odaklı Düşünme Çalıştayı, SOGLab Sosyal Girişim Laboratuvarı Kurucusu ve Tasarım Direktörü Göksel Gürsel’in eğitmenliğinde gerçekleştirildi. İnsan odaklı tasarım akımının ele alındığı etkinlikte, tasarım odaklı düşüncenin önemi vurgulandı. Tasarım odaklı düşüncenin hayatın farklı alanlarında uygulanabileceğinin aktarıldığı çalıştayda, tasarlanarak üretilen fikirlerin sosyal sorunlara çözüm olabileceğinin sinyalleri verildi.

Lüleburgazlı kadın girişimciler harekete geçiyor

2 gün süren Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin Tasarım Odaklı Düşünme Çalıştayı’nda Lüleburgazlı kadın girişimciler bir araya gelerek, birbirlerinden ilham aldı. Çalıştayın ilk gününde kendi hayalleri ve hedeflerine odaklanan kadınlar, bireysel amaçlarını toplumu harekete geçirecek ortak bir paydada buluşturdu. İkinci günde ise fikirlerini görsel ögeler yardımıyla ifade eden kadınlar, yepyeni başarı hikayeleri yazabilmek adına geleceğe yönelik planlarını belirleyerek eyleme geçmeye karar verdiler.

Tasarımı sosyal yaşamın içerisine entegre eden Lüleburgaz Belediyesi, 2017-2021 Stratejik Planı çerçevesinde 2016 Kadın Yılı ile sosyal boyutta farkındalık yaratmaya başladı. Bu alandaki faaliyetlerine Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin Tasarım Odaklı Düşünme Çalıştayı ile devam eden Lüleburgaz Belediyesi, girişimcilik becerilerinin gelişerek fırsat eşitliği yaratılmasına zemin hazırlıyor.Slider Altına