Header Reklam
Header Reklam

Kocaeli, Sıfır Atık Projesiyle Örnek Oluyor 

26 Ağustos 2022 Dergi: Temmuz-Ağustos 2022
Kocaeli, Sıfır Atık Projesiyle Örnek Oluyor 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyelerle birlikte halkın ulaşımına uygun yerlere “Mobil (Seyyar) Atık Getirme Merkezi” kuruyor. Projenin sıfır atık yönetim sisteminin yaygınlaştırılması ve bu konudaki farkındalığın artırılması, halkın atıkları ayırmaya ve biriktirmeye teşvik edilmesi, kaynağından ayrı biriktirilen atıkların birbirleriyle karıştırılmadan ayrıştırılarak biriktirilmesi gibi amaçları bulunuyor. Proje kapsamında vatandaşlara, Büyükşehir ve ilçe belediyesi teknik personelleri tarafından bilgi veriliyor. Proje, özellikle çocuklar tarafından büyük ilgi görüyor. 

Seyyar Atık Getirme Merkezi

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, proje kapsamında atık durumda olan 30 m3’lük konteynerin bakım, onarım ve boyama işlemleri yapılarak sıfır atık mantığıyla tekrar hayata geçirdi. Projenin seyyar atık getirme merkezi olan araç, iç ve dış yüzeyleri çevre ve sıfır atık temalı görsellerle giydirilerek, içerisine özel olarak tasarlanan iç mekan kumbaraları (Geri kazanılabilir nitelikteki kağıt-karton, plastik, cam, metal gibi ambalaj atıkları, elektronik atıklar, atık piller, tekstil atıkları ve bitkisel atık yağlar) yerleştirildi. Bu çalışma sayesinde seyyar atık getirme merkezine gelenler iç mekan kumbaralarına uygun olan atıkları atarak, geri dönüşüme destek veriyor. 

Döngüsel Ekonomiye Geçiş Destekleniyor 

Seyyar Atık Getirme Merkezi Projesi’yle yerel yönetimlerin çevre çalışmalarında model öncü yönetim anlayışıyla tüm il genelini kapsayan sıfır atık seferberliği başlatıldı. 12 ilçe belediyesi işbirliğinde geliştirilen projeyle, atık azaltımı, yeniden kullanım ve dönüşümü odağa alan çevreci bir yaklaşımla döngüsel ekonomiye geçiş destekleniyor. 

Farkındalık Oluşturuluyor

Kocaeli’nin 12 ilçesinde ortak gerçekleştirilen projeyle vatandaşların yoğun olarak ziyaret ettiği aktif konumlara bir hafta süreyle kalacak olan “Seyyar Atık Getirme Merkezi” yerleştirildi. Proje, Kocaelililere farkındalık oluştururken aynı zamanda da döngüsel ekonomiye katkı sağlıyor. Büyükşehir’in bu çalışması diğer şehirlere de örnek bir yaklaşım sergiliyor. Seyyar Atık Getirme Merkezi Projesi; sürdürülebilir, kolay uygulanabilir ve ulaşılabilir olması ile projeyi uygulamak isteyen tüm belediyelere öncü ve model oluyor.


 Slider Altına