Kayseri Ulaşım A.Ş. Elektrikli Araçlar için Otoparklara Şarj İstasyonu Kuruyor

09 Ocak 2022 Dergi:

Kayseri Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kayseri Ulaşım A.Ş. otoparklara elektrikli araç şarj istasyonu kurulumu yapmaya başladı.

Otoparklara kurulan elektrikli araç şarj istasyonları hakkında bilgi veren Kayseri Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Feyzullah Gündoğdu, ülke genelinde yaklaşık 5-6 bin elektrik araç bulunduğunu belirterek, 2030 yıllarında Avrupa’da her 10 araçtan 8’i ülkemizde ise satılan her 2 araçtan birinin elektrikli olacağının öngörüldüğünü söyledi.

Gündoğdu, “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Otopark Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı. 20 araç üstü otopark alanlarında yüzde 5 elektrikli araç şarj istasyonu şartı aranacak. Şehrimizde şu an henüz elektrikli araç sayısı 8 ila 10 arasıdır. Gelecek yıllarda elektrikli araç sayısında artış olacağı düşünülürse şarj istasyonu ile araç sayısının aynı anda artması pek mümkün değil. İleride bu ihtiyacı karşılayabilmek için elektrikli araç şarj üniteleri kurulumları yapıyoruz. Şimdilik Hunat ve Kurşunlu Otoparklarında şarj ünitelerimiz mevcut. Bunu önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaştıracağız” diye konuştu ve sağlıklı bir çevrenin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla yeni projeler oluşturmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.Slider Altına