Header

Kayseri’de 4 milyar TL’lik büyük proje  

02 Aralık 2016 Dergi: Kasım-Aralık 2016

Kayseri'nin en önemli kentsel dönüşüm projesi olan Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi'nde önemli bir safhaya geçildi. Büyükşehir Belediyesi, Sahabiye Kentsel Dönüşüm Uzlaşma Ofisi'ni hizmete açtı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, 147 yıllık belediye tarihinin en önemli projesine start verdiklerini söyledi. Başkan Çelik, projenin eski para birimiyle 4 katrilyonluk bir proje olduğunu belirtti.
Sahabiye Kentsel Dönüşüm Uzlaşma Ofisi'nin açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik'in yanı sıra Vali Süleyman Kamçı, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Cahit Özden, Kocasinan ve Talas Belediye Başkanları, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.
Törende bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Sahabiye'nin şehre katacağı yeni çehre ile Kayseri'nin gelecek yüzyılına damga vuracak bir proje olduğunu söyledi. 147 yıllık belediye tarihinin en önemli projesine start verdiklerini vurgulayan Başkan Çelik, projenin toplam bedelinin 4 milyar TL'yi bulacağını belirterek, "Sadece bir ofis açmıyoruz, 4 katrilyonluk bir projenin başlangıcına da şahitlik ediyoruz" dedi.
Kayseri'nin yeni vizyonunu planlı gelişim, estetik dönüşüm, fonksiyonel değişim olarak belirlediklerini ve kentsel dönüşümde de bu vizyon doğrultusunda hareket ettiklerini dile getiren Başkan Mustafa Çelik, "Öncelikle Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı'nı kurduk. Bu daire başkanlığımız pek çok şehirden sonra kurulmasına rağmen kısa zamanda destek alınan ve danışılan bir birim olmuştur. Ardından Kentsel Dönüşüm Master Planını hazırladık. Şehrin gelecek yüzyılını etkileyecek bir proje yapıyorsanız planlı yapmak durumundasınız. Vizyonumuzun ikinci prensibi olan estetiklik konusunda Sahabiye projesinin estetik olmasına özen gösterdik. Bir taraftan batı normlarına uygun bir taraftan da kendi kimliğimizi yansıtan bir proje hazırladık. Fonksiyonellik anlamında da insanca yaşanacak mekanlar ürettik" diye konuştu.