Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK’ın ortak çalışması “Bilim Merkezi” açıldı

23 Şubat 2017 Dergi: Ocak-Şubat 2017

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin TÜBİTAK ile birlikte Kayseri'ye kazandırdığı Bilim Merkezi’nin açılışı yapıldı. Kayseri Bilim Merkezi'nin açılış törenine: Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, TÜBİTAK Başkanı Arif Ergin, rektörler, ilçe belediye başkanları, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.
Açılış töreninde konuşan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, böyle bir eserin Kayseri'ye kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerine başladı. Kayseri Bilim Merkezi'nin ülkemizin geleceğine önemli katkılar sunacağını ifade eden Başkan Çelik, "Kayseri Bilim Merkezi, herkeste heyecan ve merak uyandıran bir çekim merkezi olacaktır. Bu heyecan ve merak duygusu bilime olan ilgiyi artıracaktır. Dolayısıyla Kayseri'de bilim insanlığı için bir altyapı oluşacaktır. Bunun için üzerimize düşeni yapıyor, bir yılı bilimle kapatıp 2017 yılını bilimle karşılıyoruz. Üç gün sürecek Bilim Şenliği'ni başlatıyoruz. Bilim atölyeleri ve bilimsel gösterilerle dolu Bilim Şenliği ile bilimi ne denli önemsediğimizi gösteriyor, herkesin de önemsemesini sağlayama çalışıyoruz. Bu noktada Kayseri'deki Bilim Sanat Merkezimiz başta olmak üzere tüm okullara çağrıda bulunuyorum. Gelin, bazı derslerinizi Bilim Merkezi'nde uygulamalı olarak işleyin. Elbirliğiyle bilimi Kayseri'nin en önemli gündemlerinden biri haline getirelim. Kayseri Bilim Merkezi'nin özellikle çocuklarımıza büyük katkı sunacağına yürekten inanıyorum. Böylesine önemli bir yatırımı Kayseri'ye kazandırdığımız için büyük mutluluk duyduğumu belirtmek isterim" dedi.
TÜBİTAK ile birlikte yapılan Bilim Merkezi'nin 52 milyon 350 bin TL'ye mâl olduğunu ifade eden Başkan Mustafa Çelik, Bilim Merkezi'nde bulunan üniteler hakkında da bilgiler verdi.

Mehmet Özhaseki: "İcat çıkarmalıyız"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de bir şehirde bilim, sanat ve kültürün eksik kalması hâlinde o şehrin kocaman bir huzurevi hâline geleceğini belirtti. Küçüklüğünde büyüklerinden duyduğu bir sözü hatırlatan Bakan Özhaseki, "Büyüklerimiz bize 'icat çıkarmayın' derlerdi. Ancak icat çıkarmamız lazım. Bilimden, teknolojiden uzaklaşmış gibi görünüyoruz ama mazimize dönmeliyiz. Mazimizde çok önemli bilim adamlarımız var" dedi.

Faruk Özlü: "Vagon değil lokomotif olacağız"

Açılış töreninin bir diğer konuşmacısı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü idi. Özlü de Bilim Merkezi'nin özellikle Kayserili çocuklar için çok önemli bir yatırım olduğunu söyledi. Bilim merkezlerinin hedef kitlesinin çocuklar ve gençler olduğunu ancak bununla beraber her yaş grubuna hitap ettiğini ifade ettiğini söyledi.  Bir milletin gücünün bilim ve teknolojide yakaladığı seviye düzeyinde olduğunu vurgulayan Bakan Özlü, "Türkiye olarak artık bilim ve teknolojide vagon değil lokomotif olmalıyız" dedi. Bakan Özlü, Kayseri Bilim Merkezi'nin içeriğini sürekli zengin tutacaklarını da kaydetti.
Kayseri Valisi Süleyman Kamçı ise konuşmasında Kayseri için önemli bir yatırımın hizmet vermeye başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bilim Merkezi'nin geleceğin bilim adamlarının yetişmesine hizmet edeceğine inancını ifade eden Vali Kamçı, emeği geçenlere teşekkür etti.
TÜBİTAK Başkanı Arif Ergin de bu merkezlerin ülkemizde bilim kültürü oluşmasına katkı sağladığını belirtti. Bu merkezlerle  insanların hafta sonunu AVM'lerde geçirmekten kurtulacağını ifade eden Ergin, "Bilimin ülkemizde meyve vermesini istiyorsak bu tür merkezlere ihtiyaç var" diye konuştu.
Bilimin yaşayarak, deneyerek, görerek öğrenilebileceği yaklaşık 100 deney düzeneği ve özel tasarım galerilerinin bulunduğu Bilim Merkezi'nde bilimsel çalışmaların yapıldığı atölyeler, bilimsel gösteri ve söyleşilerin yapıldığı bilim sahnesi, sergi alanları, kütüphane ve Türkiye'nin en büyük planetaryumu bulunuyor.