Header Reklam
Header Reklam

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin Karbon Emisyon Azaltım Hedefi Araştırmalara Yansıdı

21 Kasım 2023
Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin Karbon Emisyon Azaltım Hedefi Araştırmalara Yansıdı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, çevre kirliliği konusundaki karbon emisyonu azaltım hedeflerinde dikkat çekerken, belediyenin bu alandaki hedefi ise araştırma makalelerinde yer buldu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin, İkim Değişikliği Eylem Planları çerçevesinde karbon emisyonlarının azaltımı noktasında yaklaşık 10 yıllık dikkat çekici düzeydeki hedefi bilimsel araştırmalara yansırken, yaptığı faaliyetler de kamuoyunda karşılık buluyor.

Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi bünyesince yayın hayatına devam eden “PLANARCH Design and Planning Research” isimli bilimsel dergide yer alan, “İklim Değişikliği ile Yerel Mücadele: İklim Eylem Planları ile Mekânsal Planların Bütünleştirilmesi” başlıklı araştırma makalesinde Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 2023 yılı itibarıyla iklim eylem planlaması süreçlerinde, sera gazı envanteri çıkarılması, stratejilerin belirlenmesi, etkilerin tespiti gibi başlıklarda değerlendirildi. 14 büyükşehir belediyesinin yer aldığı makalede, Kayseri’nin 10 yıl içerisinde karbon azaltım hedef miktarı yüzde 48’lik oran ile ikinci sırada yer aldığı dikkatleri çekti.

Öngörülen karbon emisyonunda ortalama yarı yarıya düşüş hedefleniyor

Araştırma makalesinde Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin İklim Değişikliği Eylem Planlarında Mevcut ve Hedeflenen Karbon Emisyon Değerleri tablosunda, karbon emisyon değeri 5,326,000 (TCO2 e) olarak ifade edilirken, 2035 yılındaki hedeflenen “öngörülen karbon emisyonu” ise 3,211,000 (TCO2 e) olarak belirlendi. Buna göre süreç içerisinde ortalama yarı yarıya bir düşüş gözleniyor.



Slider Altına