Header

Kayseri Belediyesi’nin mega projeleri

15 Ağustos 2018 Dergi: Temmuz-Ağustos 2018

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, insana yatırım ve insanların ihtiyaçlarını gideren projelerin de mega projeler olduğunu belirtti ve sosyal belediyeciliğin mega projelerini Kayseri’de hayata geçirdiklerini dile getirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, alt ve üst yapı, kentsel dönüşüm, ulaşım, ilçelere yatırım gibi konuların yanı sıra sosyal belediyecilikte de çok önemli hizmetleri Kayserililerle buluşturduklarını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi’nin her derde deva her yaraya merhem olmak için gayret gösterdiğini dile getiren Başkan Çelik, “İhtiyacı olan herkesin yanındayız. Bu anlamda Sosyal Yardım Büfelerimizden 1350 aileye günlük 5 bin 142 adet ekmek veriyoruz. 2018 yılı Ocak ayından itibaren aşevlerimizin yerine uygulamaya koyduğumuz Sürekli Sosyal Destek Kartı projesiyle her ay düzenli olarak yardıma ihtiyacı olan 1191 kişiden oluşan 340 aileye, aile bireyleri sayılarına göre aylık 100 TL ile 225 TL arasında değişen miktarda para yükleyerek evlerinin ihtiyacını giderme imkanı veriyoruz.  Bunların yanı sıra Ramazan ayı dolayısıyla ihtiyaç sahibi ailelere 12.000 adet 125 TL değerinde tek kullanımlık Sosyal Destek Kartı dağıttık. Ayrıca 100 çölyak hastasına da Glutensiz Sosyal Destek Kartı vererek ihtiyaçlarını karşılamalarını sağladık. Yine Ramazan ayında Seyyid Burhaneddin Hz. Türbesi yanında her gün 5 bin kişiye iftar verdik” dedi.

Bu yılın başında kurdukları Kayseri Kardeşlik Platformu’nun da sosyal belediyeciliğin Türkiye’deki en önemli projelerinden birisi olduğunu dile getiren Başkan Çelik, “Sessiz sedasız hayata geçirdiğimiz Kayseri Kardeşlik Platformu projemizle ihtiyacı olan aileleri, ihtiyacı olanları bulmakta zorluk çeken gönlü zengin hemşehrilerimizle bir araya getiriyoruz. Şimdiden 200’den fazla aile kardeş aileye sahip oldu. İhtiyaç duyan ailelerimizin tüm ihtiyaçlarını gönlü zengin hemşehrilerimiz gideriyor. Büyükşehir Belediyemiz de bu sistemin takibini yapıyor” diye konuştu.

Başkan Çelik, hafta sonu Beyazşehir Mahallesi’nde açtıkları Engelsiz Çocuk Evi projesinin de sosyal belediyecilikte Türkiye’de ilk olan projelerden birisi olduğunu vurguladı. Zihinsel engelli çocukları olan ailelerin özel ve resmi işlerini takip edebilmesi ve kendilerine zaman ayırabilmeleri amacıyla Beyazşehir Mahallesi’nde Engelsiz Çocuk Evi’ni açtıklarını dile getiren Başkan Çelik, bu projeyle ailelere mola imkanı sunulduğu gibi çocuklara da engel durumlarına göre eğitim imkanı sağlandığını ve çocukların sosyalleşmesinin mümkün hale geldiğini söyledi. Engelsiz Çocuk Evi’nin ne denli ihtiyaç olduğunu daha ilk günlerde gördüklerini ifade eden Başkan Çelik, hemen üç yer daha belirlediklerini dile getirerek, Belsin, Mimarsinan Parkı ve Talas Bölgesinde üç engelsiz çocuk evi daha yapacaklarını kaydetti. Başkan Çelik, Mimarsinan Parkı’nda ayrıca Yaşlı Kreşi yapacaklarını da belirtti.