Header Reklam
Header Reklam

Kar Yağışları Barajlardaki Doluluk Oranlarını Rekor Seviyelere Ulaştırdı

16 Mart 2022
Kar Yağışları Barajlardaki Doluluk Oranlarını Rekor Seviyelere Ulaştırdı

Kar yağışlarıyla birlikte barajlardaki doluluk oranları maksimum seviyelere çıktı.  İstanbul’un önemli su kaynaklarından olan Kazandere ve Istrancalar’da yüzde 100 seviyeleri görüldü. Karların tamamen erimesiyle birlikte; Ömerli, Büyükçekmece, Darlık, Pabuçdere, Elmalı ve Alibeyköy barajlarının da en yüksek seviyelerine ulaşması öngörülüyor. 
Son günlerde İstanbul’da gerçekleşen kar yağışlarıyla birlikte, şehre su sağlayan barajların doluluk oranlarında rekor artışlar yaşandı.  Kent geneli baraj doluluk oranlarının yüzde 85 civarında olduğu İstanbul’da, Kazandere ve Istrancalar’da yüzde 100 seviyesine ulaşıldı. 
Mevcut karların erimesiyle birlikte önümüzdeki günlerde Ömerli, Büyükçekmece, Darlık, Pabuçdere, Elmalı ve Alibeyköy barajlarının da maksimum seviyeye ulaşması öngörülüyor. Geçtiğimiz yıl aynı dönem doluluk oranları yüzde 62 oranlarındaydı.
Barajların Doluluk Oranları 
Alibeyköy: 78,29
Büyükçekmece: 82,79
Darlık: 93,59
Elmalı: 95,73
Istrancalar: 100
Kazandere: 100
Ömerli: 89,5
Pabuçdere: 94,19
Sazlıdere: 57,75
Terkos: 81,17

Taşkın Riskine Karşın Dereler Temizleniyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi bağlı kuruluşu İSKİ, İstanbul’un tüm derelerini taşkın riskine karşı periyodik olarak temizlemeye devam ediyor. Akışa engel olabilecek katı atıklar, dere yataklarından bertaraf ediliyor. Slider Altına