Header Reklam
Header Reklam

İzmir’in En Uzun Tünelinin Yapımı için Yarıştılar

23 Ağustos 2021
İzmir’in En Uzun Tünelinin Yapımı için Yarıştılar

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca ile İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali arasında şehir trafiğine girmeden bağlantı sağlayacak dev projenin birinci etabı kapsamında 2 viyadük, 2 karayolu alt geçidi ve bir üst geçit inşaatını yüzde 80 oranında tamamladı. Projenin ikinci etabını oluşturan Buca Tüneli ve diğer etapların tamamlanması için düzenlenen ihaleye ise 25 firma teklif sundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca ile Bornova arasında kesintisiz ulaşım sağlayacak projenin önemli ayaklarından “Buca Tüneli”ni tamamlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Yüklenici firmanın işten çekilmesi nedeniyle yarım kalan tünel inşaatının hızla bitirilmesi için yeniden ihaleye çıkıldı. Tünel inşaatının ihalesi ile birlikte projenin üçüncü ve dördüncü etaplarında yer alan 2 alt geçit, 8 menfez, 5 kavşak, 2 üst geçit ve duvar imalatlarının tamamlanması için düzenlenen ihaleye 25 firma teklif sundu. İhale komisyonunun değerlendirmesinin ardından önümüzdeki günlerde kazanan firma açıklanacak.

Tünel inşaatı yılsonunda tamamlanması hedeflenen viyadüklerle birlikte Konak’tan şehirlerarası otobüs terminaline ulaşımı kolaylaştıracak. Şehir içi trafiğe de nefes aldıracak projenin toplam uzunluğu 7,1 kilometreyi bulacak. Tünel tamamlandığında İzmir’in en uzun karayolu tüneli unvanına sahip olacak.Slider Altına