İşte Türkiye’nin İlk Şampiyon Belediye Başkanı

30 Mayıs 2021 Dergi: Mayıs-Haziran 2021

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, OECD Kapsayıcı Büyüme için Şampiyon Belediye Başkanları Koalisyonu’na Türkiye’den davet edilen ilk belediye başkanı unvanını kazandı. 

İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD) tarafından dünya toplumlarında yaşanan sosyal ve ekonomik eşitsizliklerin yerel yönetimler düzeyinde çözüme kavuşturulması amacıyla 2016 yılında kurulan OECD Kapsayıcı Büyüme İçin Şampiyon Belediye Başkanları Koalisyonu’na Türkiye’den ilk defa Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin dahil oldu. Ankara’da düzenlenen resepsiyonla davet mektubunu alan Başkan Şahin’in ve ekibinin Gaziantep’e ilişkin mega projelerinden bahsedildi. Resepsiyonun protokol konuşmalarında Gaziantep’te iz bırakan projelere ve sosyal faaliyetlere methiyeler dizilirken, Başkan Fatma Şahin’in Türkiye’de örnek teşkil eden yerel belediyecilik anlayışının, OECD’nin davetiyle yurt sınırlarını aşarak dünya şehirlerine rol model olacağının altı çizildi. Dünya genelinde başarıları ile adından söz ettiren belediye başkanlarının dahil olduğu OECD Kapsayıcı Büyüme İçin Şampiyon Belediye Başkanları Koalisyonu’nda Başkan Fatma Şahin’in yanı sıra 60’ı aşkın belediye başkanı da yer alıyor.

Ankara’da CerModern’de yapılan davet nedeniyle gerçekleşen resepsiyonda konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Başkan Şahin’in çalışmalardaki başarısına değinerek “İnsanı merkeze alan belediyecilik anlayışının Gaziantep'te başarıyla uygulandığı Şahin’in koalisyona kabulü ile tescillenmiştir” dedi. Resepsiyonun sonunda Başkan Fatma Şahin, OECD Genel Sekreteri Angel Guria ve Şampiyon Belediye Başkanları Lideri Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo tarafından ortak imzalı koalisyonun davet mektubunu TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın elinden aldı.

Koalisyon Başkan Şahin’e dünyanın birçok önemli şehirlerinin başkanlarıyla iletişim olanağı sunarken, OECD’nin 280 büyükşehir hakkında bilgilerin bulunduğu veri havuzuna erişim, kentlerinin kapsayıcı büyüme politikaları gündemlerinin geliştirilmesi amacıyla OECD ile politika diyaloğu, kurum personelleri için dünya geneli yapılan uygulamalardan yararlanabilmesi için toplantı imkânları sunuyor.

New York, Los Angeles, Paris, Liverpool gibi şehirlerin belediye başkanlarının da içinde bulunduğu 63 üyesi olan OECD Kapsayıcı Büyüme İçin Şampiyon Belediye Başkanları Koalisyonu; girişim, sağlık, iş piyasası, kamu hizmetlerine erişim, ulaşım ve çevre gibi alanlarda şehir sakinleri arasında eşitliği, şehirlerde kapsayıcı ekonomik büyümeyi hedefleyen politikalar geliştirilmeyi ve bu hususta belediyeler arasında iş birliğini, bilgi ve tecrübe paylaşımını teşviki amaçlıyor.

Resepsiyona TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanı sıra Ankara Valisi Vasip Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül, milletvekilleri, diğer illerin belediye başkanları, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, 36 ülkenin Türkiye Büyükelçileri ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da katıldı.

Şahin: “Şampiyon; Gaziantep’in işçisi, iş dünyası, çiftçisi, çaycısı, temizlikçisidir”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ankara’da düzenlenen resepsiyondaki konuşmasına Gaziantep’in su ihtiyacını 50 yıl boyunca kökten çözecek Düzbağ Projesi’ni anlatarak başladı. Şahin, “Gaziantep’in suyu bitiyordu. 130 kilometre öteden su getirmeyi planlıyorduk. Kahramanmaraş o süreçte o kadar özverili çalıştı ki. Araba geçebilen çelik borularla suyu kentimize getirdik. Tabi Cumhurbaşkanımız başımızdayken birebir desteğiyle bunu başarılı kıldık. Gaziantep’in sırrını Hz. Mevlana dile getirmiş; ‘Bir şehir başarılı olacaksa intizamlı olacak. Disiplinli olacak. Gayretli olacak. Çalışacak. Cesaretli olacak. Emeğe saygı duyacak.’ Hz. Mevlâna sanki burada Gaziantep’i tarif ediyor. Çünkü emek sevgidir. Emek verdiğiniz şeyi seversiniz. Nobel ödüllü Aziz Hocamız da diyor; “Zeka kadar gayret de etkilidir başarıda.” Sanki Gaziantep’i tarif ediyor. Gaziantep dibindeki koca kaosa rağmen, bugün Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesini oluşturduysa burada şampiyon olan Gaziantep’in işçisidir, iş dünyasıdır, çaycısıdır, temizlikçisidir, çiftçisidir, oda başkanıdır, valisidir” diye konuştu.

“İyiler ve kötüler dünyasında iyiler şampiyon olana kadar daha çok yolumuz var”

Türkiye’nin modern dünya toplumları arasında çok özel bir modele sahip olduğunu belirten Başkan Fatma Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gaziantep 100 yıl önce zerdali çekirdeğinden açlığa direniyor ve lezzetin başkenti oluyor. 100 yıl önce taş üstünde taş kalmıyor, baş üstünde baş kalmıyor. Yapılan organize çalışmalarıyla görüyoruz ki İzmir’le yarışıyoruz. Eğer 5 yaşına gelmeden temiz su bulamayan çocuklar ölüyorsa bu dünya sürdürülemez. Aylan bebekler, ege kıyısına vuruyorsa bu dünya sürdürülemez. Eğer güçlünün haklı olduğu bir dünya hâkimse bu dünya sürdürülemez. Sürdürülebilir bir dünya için ekonomi kadar insani bakış da önem arz ediyor. Eğer bu dünya bir buçuk derece daha ısınırsa torunlarımıza bırakacak bir dünya kalmayacak. Çevresel bakış da şart. Ekosistemin devamını sürdürülebilir kılmak için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak İmar Master Planı, Ulaşım Master Planı ile birlikte İklim Master Planı da yaptık. Şehrin toprağını, suyunu ve havasını koruyabilmek için olağanüstü gayret gösterdik. Yenilikçi, katılımcı, kapsayıcı herkesi içerisinde bulunduran bir anlayışla yolumuza devam ediyoruz. OECD’nin bakışını yerine getiren bir şehir niteliğine kavuştuk. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak Bilişim A.Ş.’yi, Enerji A.Ş.’yi kurduk. Yenilenebilir enerjimizi elde ettik. Temiz su, temiz hava için büyük gayret gösteriyoruz. İşte onun için böyle bir günde bizim yanımızda olan herkese teşekkür ediyoruz. Keza bunun yanı sıra Japonlarla afet problemini çalıştık. Birlikte JICA’dan büyük destekler aldık. İyiler ve kötüler dünyasında iyiler şampiyon olana kadar yaşatanlar ve öldürenler dünyasında yaşatanlar şampiyon olana kadar gidecek çok yolumuz, varacak çok hedefimiz var” ifadelerini kullandı.Slider Altına