Header Reklam
Header Reklam

İstanbul’un köprülerinin yol aydınlatmasını Schréder yapıyor  

30 Ekim 2015 Dergi: Eylül-Ekim 2015

Belçika merkezli Schréder’in LED armatürleri ile toplam 2 bin 164 m’lik Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri otoyolu aydınlatması gerçekleşecek. Schréder bu proje ile toplam 240 adet mevcut yüksek basınçlı sodyum buharlı armatürü 240 adet LED armatür ile değiştirecek. Gerçekleştirilecek bu dönüşüm ile otoyol aydınlatması için uluslararası standartlara uygun aydınlatma performansından ödün vermeden % 52 oranında da verimlilik sağlanacak.

Schréder Türkiye Ülke Müdürü Zeynep Akkaya Türkiye’nin ilk LED teknolojisi ile gerçekleştirilecek köprü ve otoyol aydınlatması olacak projeye ilişkin şu bilgileri aktardı: “Asya ve Avrupa’yı birbirine sağlayan ve kültürel geçişe yüzyıllardır geçiş noktası olan İstanbul’un köprülerinin otoyol aydınlatmasını üstlenmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri büyük onarımı ve yapısal takviyesi yapım işi kapsamında İstanbul’un gerdanlıklarının aydınlatma renovasyonunu Schréder olarak biz gerçekleştireceğiz. Bu proje Türkiye’de bir ilk olacak. İlk kez otoyolda LED teknolojisi kullanılacak. LED teknolojisi yenilikçi ve enerji verimliliği ile dünyada kullanımı hızla artmaktadır. LED ışık kaynakları içinde bugün en verimli kaynaktır. Schréder olarak bu proje ile toplam 240 adet LED armatür ile değiştireceğiz ve bu değişimin verimli, uluslararası standartlara uygun ve yeterli aydınlatma performansından ödün vermeden yapılması projenin en önemli kriterleridir. Gerçekleştirilecek bu dönüşüm ile % 52 oranında da verimlilik sağlamış olacağız” dedi.

Kıtalararası ulaşımda 2 bin 164 m’lik otoyol ile sağlanan Bogaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinde toplam 240 adet LED armatür kullanılacak. Uzunluğu bin 74 m ve 3 gidiş-3 geliş trafik şeridi olan Boğaziçi Köprüsü’nde 110 adet, bin 90 m genişliği 4 gidiş-4 geliş trafik şeridine sahip olan Fatih Sultan Köprüsü’nde ise 130 adet  213W gücünde, 4 bin Kelvin ışık rengine sahip TECEO 2  LED  armatürleri ile ışıldayacak. Her iki köprüdeki çift konsollu direklerin yüksekliği 12 m ve mevcut direklerdeki 400W yüksek basınçlı sodyum buharlı lambalı armatürlerin LED ile dönüşümü Schréder tarafından yapılmış olacak.Slider Altına