Header Reklam
Header Reklam

İstanbul’un İlk Yaya Durağı için Söz İstanbullularda

05 Mart 2021
İstanbul’un İlk Yaya Durağı için Söz İstanbullularda

İBB, WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler ve Sağlıklı Şehirler Ortaklığı ile birlikte Şişli’de hayata geçirilecek şehrin ilk yaya durağı projesine İstanbulluları da dahil ediyor. Yaya durağı, yaşlılardan engellilere, çocuklu ailelerden bisikletlilere kadar farklı kesimlerin ihtiyaçlarının tespit edildiği odak grup görüşmeleri doğrultusunda tasarlanacak. İstanbullular, İBB’ye bu konudaki fikir ve taleplerini iletebilecek.    

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), WRI Türkiye ve Sağlıklı Şehirler Ortaklığı işbirliğiyle gerçekleştireceği yaya durağı (parklet) projesinde ikinci aşamaya geçildi. Teknik analiz çalışmalarının sonucunda, İstanbul’un ilk yaya durağının Şişli’de yapılmasına karar verildi. Yol üstü araç park şeridinden bir veya iki araçlık alanın yayalara ayrılması ile oluşturulan yaya durağı, bisikletliler ve yayalar için mola verebilecekleri bir alan. Şişli’deki yaya durağının nasıl tasarlanacağını ise İstanbullular belirleyecek. 

İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, kent içi ulaşımda yol güvenliğini artıran, bisiklet ve yürüme gibi alternatif yöntemlere yönlendiren yaya duraklarının tasarım sürecini anlattı. Aralık 2020’de İBB’nin konuyla ilgili departmanları ve ilgili ilçe belediye temsilcilerinin çevrimiçi bir atölye çalışması düzenlediğini aktaran Utku Cihan, şu bilgileri verdi: “Yaya durakları bulundukları bölgenin ihtiyaçlarına göre farklı şekillerde tasarlanabiliyor. Banklar, masalar eklenebilir, yeşil alanlar yaratılabilir, çocuklar için oyun parkları oluşturulabilir. Şişli’deki yaya durağının tasarımına da kent sakinleri, STK’lar ve yerel yönetimlerle birlikte karar vereceğiz, detayları İstanbulluların ihtiyaçlarına göre belirleyeceğiz.” 

Projeye teknik destek veren WRI Türkiye Direktörü Dr. Güneş Cansız ise, kentsel tasarım çalışmalarına halkın katılımının son derece önemli olduğunu belirterek, “Daha yaşanabilir kentler oluşturmak için çalışan bir kurum olan WRI Türkiye olarak her faaliyetimizde katılımcılığı gözetiyoruz. Yaya durağının da bölge halkının ihtiyaç ve taleplerine yanıt vermesini istiyoruz. Bu nedenle Mart 2021’de engellileri, yaşlıları, çocuklu aileleri ve bisikletlileri kapsayan odak gruplar oluşturarak, yaklaşık 60 kişiyle görüşmeler yapacağız” diye konuştu.

Şişli’den tüm İstanbul’a yayılacak

Şişli’deki yaya durağının tasarımıyla ilgili sürece bölge sakinleri olmak üzere tüm İstanbulluların katkısı bekleniyor. Bu konuda istek ve görüşler İBB Yaya Şefliği’ne iletilmek üzere, 15 Nisan 2021 tarihine kadar ALO 153 Beyaz Masa üzerinden ulaştırabilir.

Şişli’deki yaya durağı, ilerleyen zamanlarda tüm İstanbul’a yayılacak projenin ilk ayağı. Bu proje ile birlikte yaya duraklarının tasarlanmasıyla ilgili tüm bilgilerin yer aldığı bir mikro web sitesi de faaliyete geçecek.Slider Altına