Header Reklam
Header Reklam

İstanbul’un 2017 bütçesi 42 milyar lira    

02 Aralık 2016 Dergi: Kasım-Aralık 2016
İstanbul’un 2017 bütçesi 42 milyar lira    

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 42 milyar liralık 2017 yılı konsolide bütçesini Belediye Meclisi’ne sunan Başkan Kadir Topbaş, “İstiyoruz ki İstanbul 'en' olsun. Her şeyde bir numara olsun” dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılı konsolide bütçesini 42 milyar lira, kendi bütçesini de 18,5 milyar lira olarak belirlediklerini dile getiren Topbaş, konsolide bütçeden yatırıma ise 16,5 milyar lira ayırdıklarının altını çizdi. İstanbul’a 12 yılda toplam 95 milyar liralık yatırım yaptıklarını söyleyen Topbaş, 2017 yılı sonunda şehre yapılan yatırım miktarının 117 milyar lirayı bulacağını belirtti.
Türkiye’deki toplam yatırımların dörtte birini tek başına İBB’nin yaptığını vurgulayan Topbaş, şöyle konuştu: “İBB, İstanbul’un ve Türkiye’nin gelişmesine büyük bir katkı sunan çok önemli bir güç. Plan ve bütçeleri alt üst eden 600 binin üzerinde Suriyeli mülteciyi barındırmamıza rağmen bu böyle. 2017 yılında bütçemizin yüzde 43’ünü ulaşım yatırımlarına ayırdık. Metro başta olmak üzere ulaşım ve erişim öncelikli yatırım kalemimiz”.

“Nihai raylı sistem hedefimiz ise 1000 kilometre”

Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli ve 3. Havalimanı gibi yatırımların İstanbul’u dünya standartlarına ulaştıran mega ulaşım yatırımları olduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, “Raylı sistem yatırımları İstanbul’da ulaşımı değil erişimi sağlayacak ve bizi bu alanda başarıya götürecek en önemli yatırımlarımız. Kısa süre önce açılışını bile yapmadan Kadıköy-Kartal Metrosu’nun devamı olan Pendik-Kaynarca Metrosu’nu hizmete aldık. 82 kilometrelik metro inşaatı devam ediyor. 80 kilometrelik raylı sistem ihale aşamasına geldi. Bir şehrin medeniyet ölçüsü o şehirdeki insanların toplu taşıma araçlarını kullanma oranına bağlı. Güvenli, sağlıklı, hızlı ve konforlu erişim varsa vatandaş tercih ediyor. İşte biz de dünyanın en ileri teknolojisine sahip metrolar yapıyoruz. Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığı metrolarla 2019 yılında 400 kilometrelik hedefimize ulaşacağız. İstanbul’da nihai raylı sistem hedefimiz ise 1000 kilometre” diye konuştu.
İnşaatı devam eden Kabataş Transfer Merkezi’nin birçok metroyu ve deniz ulaşımını birbirine entegre eden çok önemli bir yatırım olduğunu ifade eden Kadir Topbaş, denizin altından geçecek Üsküdar-Kabataş Yaya Geçidi’nin projesinin tamamlandığını ve ihale aşamasına geldiğini söyledi. 2 kilometrelik geçitte yürüyen bantlar olacağını ve bisikletle de geçilebileceğini aktaran Başkan Topbaş, Beşiktaş’tan Sarıyer’e ve Üsküdar’dan Beykoz’a da sahilin altından giden metro yapacaklarını belirtti.
Tamamen İBB bütçesiyle 3 tünel yol yaparak İstanbul’a kazandırdıklarını hatırlatan Topbaş, şimdi de 17 tünel yol daha yapacaklarını müjdeledi. Yerel seçim öncesi açıkladığı Haliç- Unkapanı Tüneli’nin ihale aşamasına geldiğini, Unkapanı Köprüsü’nün kaldırılarak Haliç’in suyuna akıcılık kazandıracak tünelin ulaşımın yanı sıra ekolojik açıdan da çok önemli olduğunu ifade etti.

Haliç’e ekolojik köprü

Üsküdar, Aksaray, Beşiktaş, Kadıköy ve Beyazıt gibi meydan düzenleme çalışmalarının 2017 yılında hız kazanacağını, Levent’teki trafiğin yer altına alınacağını anlatan Topbaş, Haliç’te Karaköy’den son köprüye kadar olan sahil bandında, 2 metresi bisiklet yolu olmak üzere, direkler üzerinde 10 metrelik yürüme yolu projesi hazırladıklarını açıkladı. Bu köprüden karşı kıyıya bir önceki Galata Köprüsü’nün bağlı olduğu noktadan bir ekolojik köprü yapacaklarını belirten Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çimenler üzerinde yürünerek karşıya geçilecek. Tam iki adanın arasına gelindiğinde ise Leonardo Da Vinci’nin Haliç için tasarladığı Leonardo Köprüsü devreye girecek. Bu projelerle Haliç’in sonuna kadar yürüyüş yapma, turisti gezi, fotoğraf çekme imkânı ortaya çıkacak. Ekolojik köprü bir ilk olacak. Duvarlarda çiçek açtırabildiğimize göre bunu da başarırız diye düşünüyorum”.

Adım adım yenilenebilir enerjiyle çalışan otobüslere geçeceğiz

İstanbul’a 500 yeni otobüs daha kazandıracaklarını söyleyen Topbaş, İBB’nin Avrupa’nın en genç ve en modern otobüs filosuna sahip olduğunu kaydetti. 200 tane yeni elektrikli otobüs alarak Tarihi Yarımada’da tamamen elektrikli otobüslerle hizmet vereceklerinin altını çizen Topbaş, “Gelecekte de adım adım yenilenebilir enerjiyle çalışan otobüslere geçeceğiz” dedi.
Bugüne kadar 30 bin kapasiteli 76 otopark yaptıklarını, 74 otoparkın da inşaatının devam ettiğini belirten Topbaş, daha önce açıkladığı otopark tapusu projesini hayata geçireceklerini söyledi. Denizi daha aktif hale getirme çalışmaları kapsamında Boğaziçi boyunca yapılan sahile paralel deniz seferleri için daha küçük ve daha hızlı gemiler alacaklarını belirtti. Slider Altına