Header Reklam
Header Reklam

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Önceki Başkanı Kadir Topbaş Hayatını Kaybetti

14 Şubat 2021
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Önceki Başkanı Kadir Topbaş Hayatını Kaybetti

Uzun süredir Koronavirüs tedavisi gören İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Önceki Başkanı Kadir Topbaş, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. 76 yaşında hayata gözlerini yuman Topbaş’ın cenazesi bugün (14 Şubat 2021) öğle namazını müteakip Fatin Camii’nden kaldırılacak.
8 Ocak 1945, Artvin doğumlu Topbaş, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunuydu.
Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma ve Anıtlar Kurulu Başkan Yardımcılığı görevinde de bulunan Topbaş, Büyükşehir Belediyesine bağlı tarihi yerler ve eserlerin restorasyon çalışmalarına katkı sağladı. Beyoğlu Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde Beyoğlu'ndaki kapsamlı bir dönüşümü hedefleyen "Güzel Beyoğlu Projesi"ni başlattı. 2004 yılında AKP’den seçimlere katılan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. 2004’te Marmara Belediyeler Birliği Meclisi tarafından birlik başkanı görevine seçildi ve bu görevi 2009’a kadar sürdürdü. 2009’da ve 2014’te yapılan seçimlerde yeniden İBB Başkanı seçilerek İstanbul’da art arda üç kez seçilen ilk büyükşehir belediye başkanı oldu. 
Kadir Topbaş, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler, Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Başkanlığı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Başkan Yardımcılığı, UCLG eş başkanlığı ve başkanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği başkanlığı görevlerinde bulundu.
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Fahri Büyükelçi Onur Ödülüyle ve İstanbul'da kültür mirasının korunmasına yönelik gayretleri dolayısıyla UNESCO 70. yıl madalyası ile taltif edildi. Birçok ülke tarafından verilen devlet kültür nişanı ve devlet madalyasına sahip Topbaş’ın Tarih ve Çevre Vakfı ile birlikte hazırladığı "Geçmişten Günümüze Beyoğlu I-II" ve "Anılarda Beyoğlu" ile Bilgi Üniversitesi’yle beraber çıkardığı "Beyoğlu: Kültürleri Buluşturan Kent" adlı eserleri bulunuyor.Slider Altına