İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş: 'Ayamama Deresi, insanların dolaştığı bir havza haline gelecek'

21 Mart 2014 Dergi: Ocak-Şubat 2014

Ayamama Deresi’nin ıslah çalışmalarının devam ettiği Yenibosna’daki inşaat alanına gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş projede gelinen son durumu hakkında bilgi verdi. Topbaş göreve geldikleri günden bugüne kadar sorumluluk alanlarının 3 kat arttığını, 600 kilometrelik 68 dere ve 58 yan kol iken daha sonra bunun 1865 kilometreye kadar uzayarak derelerin sorumluluğunun İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne verildiğini kaydetti. Başkan Topbaş, Ayamama Deresi ıslahı çalışmalarında -Küçükçekmece ve Bahçelievler Belediye başkanlarının katkılarıyla- bu bölgede yer alan sanayi alanlarının sahipleriyle yıkımlar için görüşüldüğünü ve kendilerinin yıkıma ikna edildiğini ifade etti.

Bütün sorunları çözmek bize düşüyor

Ayamama Deresi’nin ıslahıyla birlikte derenin 25 metre taban genişliğine ve saniyede 400 m3 suyu geçirebilecek kapasiteye sahip olacağını belirten Başkan Topbaş açıklamasını şöyle sürdürdü: “8 kilometrelik bölümü bitti. 119 tane bina yıkıldı. İstanbul’daki tüm derelerin ihalesini bitirdik. Yani 2014 yılı sonunda İstanbul kent içindeki hiçbir derede sorun kalmayacak. Göreve geldiğimin üçüncü ayında Küçükköy Deresi taştı ve faturası bize kesilmeye çalışıldı. 40 yılın hesabı bize soruldu 2004’te. Bütün medyamız kameralarla çekim yaptığı bölge idi. Orada botlarla insanlar kurtarıldı. Bir bir çözdük. Ayamama Deresi de bunlardan bir tanesi.”

İstanbul bir daha taşkın problemi yaşamayacak

Başkan Topbaş göreve geldikleri dönemde yağmur yağdığında 5-6 bin baskın ihbarı aldıklarını ama bu ihbarların çalışmalar neticesinde 100’ün altına düştüğünü vurgulayarak, “Yakın gelecekte bunların hiçbiri de kalmayacak. Ciddi bir yatırım. 159 milyon liralık bir yatırım bu. Bu coğrafyada yaşayan insanların 2.5 milyonunu etkiliyor bu çalışma. Atık suları ve sanayi atıkları almak için kolektörle Ataköy Biyolojik arıtma tesisine geliyor. Burada biyolojik işlemden geçtikten sonra Marmara Denizi’ne bırakılıyor. Şimdi de bu arıtılan suları sanayi ve sulamada kullanmayı düşünüyoruz” diye konuştu. Ayamama Deresi ıslah çalışmalarında 2 bin 900 metrelik bir kısmın daha kaldığını ifade eden Başkan Topbaş, “Toplamda 11 kilometreye yakın ana hat olarak bütün hattı düzenliyoruz. Yağmurda sadece yağmur sularını göreceksiniz. Atık su görülmeyecek. Buradaki sanayicilere özellikle teşekkür ediyorum. Hangisinin kapsını çalsak bize evet dediler. Ve koca koca binaları yıkıldı. Onlar da kurtuldu ve İstanbul bir daha taşkın problemi yaşamayacak.”

Başkan Topbaş ileri bir zamanda Ayamama Deresi’nde su akıntısı nostaljisi gösterecek bir çalışma yapabileceklerini ve dere kenarında oluşturulacak yaya bantlarıyla insanların gelip dolaştığı bir havza haline gelebileceğinin de müjdesini verdi.


Etiketler


Slider Altına