Header Reklam
Header Reklam

"İstanbul Avrupa’da Birinci Dünyada Üçüncü"

15 Kasım 2018

Toplu taşımacılık sektöründe dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşu olan Brüksel merkezli Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP), dünya genelinde tek seferde yolcu taşıma kapasitesi 500’den fazla olan sürücüsüz metro hatlarını inceledi. Buna göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hizmete açtığı Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy/Sancaktepe sürücüsüz metro hattı Paris, Roma, Barcelona gibi şehirleri geride bırakarak Avrupa’da birinci dünyada üçüncü oldu.

Sürdürülebilir toplu ulaşımın gelişmesi için dünya çapında yaptığı araştırmalarla tanınan ve sektörün en büyük sivil toplum kuruluşu olan Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP), dünyada yolcu kapasitesi 500’den fazla olan sürücüsüz metro hatlarıyla ilgili inceleme yaptı. Buna göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy/Sancaktepe sürücüsüz metro hattının yolcu kapasitesi bakımından Avrupa’nın birincisi dünyanın üçüncüsü olarak gösterdi.

Günlük Taşınan Yolcu Sayısı İki Katına Çıktı

Üsküdar-Ümraniye metro hattının devamı niteliğinde olan Ümraniye-Çekmeköy/Sancaktepe 21 Ekim itibariyle hizmete başlamıştı. Böylece hatta günlük ortalama 90 bin olan yolcu taşıma sayısı 200 bine ulaştı. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattı özelliğine sahip olan metro hattında 21 adet 6'lı dizili 126 vagon ile hizmet veriliyor. Tek seferde 1.620 yolcu taşınabiliyor.

İstanbul; Paris, Roma ve Barselona’yı Geçti

UITP, dünya genelinde tek seferde yolcu taşıma kapasitesi 500’den fazla olan sürücüsüz metro hatlarını incelediği araştırmanın sonuçlarını internet sitesinde yayımladı. Buna göre Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy/Sancaktepe metro hattı Avrupa’nın en büyük yolcu taşıma kapasitesine sahip sürücüsüz metro hattı olarak gösterildi. Böylece sürücüsüz metroları 722 yolcu kapasiteli Paris, 895 yolcu kapasiteli Barcelona, 1.200 yolcu kapasiteli Roma gibi şehirleri geride bıraktı. Dünya çapında ise Singapur’daki Circle MRT Line ve North-East MRT Line sürücüsüz metroların ardından dünya üçüncüsü olduğu belirtildi.

UITP Kimdir?

UITP (International Association of Public Transport) 1885 yılında kurulan, 90 farklı ülkeden binlerce karar merciinin üyesi olduğu toplu taşımacılık sektöründe dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşudur. Merkezi Brüksel'de bulunan UITP’nin Dubai, Moskova, İstanbul, Roma, Sao Paulo, Fildişi Sahili, Bangalore, Hong Kong ve Canberra’da ofisleri mevcuttur.

25 Günde 1 Milyon 729 Bin Yolcu Taşındı

Avrupa’nın birincisi olan hattın birinci etabı olan Üsküdar-Ümraniye sürücüsüz metro hattında 15 Aralık 2017’den bu yana toplamda 25 milyon 310 bin 562 yolcu taşındı. İkinci etap olan Ümraniye-Çekmeköy/Sancaktepe sürücüsüz metro hattında ise açıldığı 21 Ekim 2018’den bugüne 25 günde toplam 2 milyon 424 bin 561 yolcuya hizmet verildi.Dünya genelinde 62 tane sürücüsüz metro hattı bulunuyor. Bunlardan sadece 22 tanesi tek seferde 500’den fazla yolcu taşıma kapasitesine sahip. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy/Sancaktepe sürücüsüz metrosu da tek seferde 1.620 yolcu taşıyabilme kapasitesiyle Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü sırada yer alıyor.Slider Altına