Header Reklam
Header Reklam

İSKİ, Su Alanındaki Yeni Teknolojilerle Yapay Zekâ Tabanlı Projeler Üretmeyi Planlıyor

02 Ocak 2024
İSKİ, Su Alanındaki Yeni Teknolojilerle Yapay Zekâ Tabanlı Projeler Üretmeyi Planlıyor

İSKİ, Avrupa Teknoloji Platformu olarak kurulan Water Europe üyesi oldu. Bu sayede suyu daha verimli kullanmayı hedefleyen İSKİ, su alanındaki yeni teknolojileri de deneyimleyerek yapay zekâ tabanlı projeler üretmeyi hedefliyor.
2004 yılında Avrupa Komisyonu tarafından su konusunda Avrupa Teknoloji Platformu olarak kurulan Water Europe, 2007 yılında üye bazlı ve çok paydaşlı bir platforma dönüştü. Günümüzde 27 ülkeden 250’den fazla üyesi bulunan Water Europe, suyun hayati öneminin bilinciyle, su kaynaklarının korunduğu, su kıtlığı ve kirliliğini önleyecek şekilde yönetildiği “Akıllı Toplum” projelerini destekliyor. Avrupa su pazarının lider paydaş kuruluş Water Europe, su konusunda Avrupa politikalarına ve destek programlarına yön vermek, proje konsorsiyumları oluşturmak, üyelerine yenilikçi çözümlerini pazara sunma fırsatı vermek, dijital dönüşüm, su kalitesi, su ve döngüsel dönüşüm gibi birçok alanda çalışmalar yürütüyor.
İSKİ Su Sektöründe Son Teknolojinin Peşinde
Water Europe üyesi olan İSKİ, Avrupa’da su dağıtım sektörü ve su kullanıcısı olan sektörlerle iş birliğini geliştirmeyi hedefliyor. Aynı zamanda su sektöründe son teknoloji ve inovatif ürünleri Türkiye’ye uyumlu hale getirmeyi ve hizmet sahalarında denemeyi amaçlıyor. İSKİ olası kuraklık senaryolarına karşı su sistemlerinde optimum kaynak ve verimliliğinin sağlanması için yapay zekâ tabanlı projeler üretmeyi planlıyor.
İSKİ Üyelik Aidatı Almaya Hak Kazandı
İSKİ Ar-Ge Şube Müdürlüğü, TÜBİTAK Uluslararası İşbirliklerine Katılımı Özendirmeye Yönelik Destek ve Ödül Programları kapsamındaki ağlara üyelik desteğinden yararlanmak amacıyla 2021 yılında TÜBİTAK’a başvuru yapmıştı. İSKİ bu kapsamda “Water Europe” ağının üyelik aidatını hibe olarak almaya hak kazandı. Türkiye’de Water Europe’ye üye olan Su ve Kanalizasyon İdarelerinden biri İSKİ diğeri ise MESKİ oldu.
İSKİ Ar-Ge Şube Müdürlüğü personelleri ağ faaliyetleri kapsamında ağ içerisinde yer alan özel çalışma grup toplantılarına çevrimiçi olarak katılıyor. Hibe projelerine ortak ağın diğer üyeleri ile görüşerek İSKİ’yi tanıtıyor.
2022 yılında ağ faaliyetlerinden “Su ve Halk Sağlığı Çalışma Grubu” içerisinde yer alan personellerin de katkıları ile “The Role of Water in the Issue of Public Health” isimli araştırma raporu hazırlandı.Slider Altına