Header Reklam
Header Reklam

İSBAK “Enerjisini” Depremden Etkilenen İzmir’e Taşıdı

14 Aralık 2020 Dergi: Kasım-Aralık 2020
İSBAK “Enerjisini” Depremden Etkilenen İzmir’e Taşıdı

Deprem, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin stratejik planlarında en öncelikli konu olarak karşımıza çıkıyor. İBB’ye bağlı İSBAK, İzmir’e götürdüğü jeneratör ve taşınabilir şarj üniteleri ile enkazda arama kurtarma çalışmalarını yürüten ekiplerin ve vatandaşların telefon şarj ihtiyaçlarının karşılanmasına destek oldu. 

Deprem toplanma alanlarının deprem ve yıkıcı etkilerine karşı önlem alınması sürecindeki önemini benimseyen İSBAK, bu alana yönelik Ar-Ge çalışmalarını yoğunlaştırıyor. Ar-Ge çalışmaları devam eden İSBAK projeleri deprem anında ilk müdahale koşullarını iyileştirme, ilk şokun atlatılmasını kolaylaştırma, acil durum ekipmanlarının yanı sıra su ve barınma gibi temel ihtiyaçlara kolay erişim sağlama, depremzedelerin ilk anda ulaşabileceği güvenli bölgeler oluşturma gibi amaçları kapsayan çalışmalara odaklanıyor.

Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı ve İSBAK, deprem toplanma alanlarından 5G teknoloji ve fiber optiğe kadar geniş bir yelpazeye yönelik çözümler üretmek için birlikte çalışıyor. İSBAK ayrıca, Boğaziçi Üniversitesi ve Kandilli Rasathanesi ile de deprem çalışmalarında işbirliği yapıyor.

İSBAK Ar-Ge Merkezi Tam Not Aldı
16 milyon İstanbulluya akıl, bilim, inovasyon ve teknolojiyle hizmet eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İSBAK, 1996 yılında kurmuş olduğu Ar-Ge departmanı ile ulaşım alanında Türkiye’nin ilklerine imza attı. 2015 yılında Türkiye’nin ilk Akıllı Ulaşım Sistemleri alanındaki ilk lisanslı Ar-Ge merkezini kendi bünyesinde faaliyete geçiren İSBAK, İBB’nin teknoloji yüzünü temsil ediyor.

Akıllı ulaşımdaki 30 yılı aşkın tecrübesini akıllı şehir çözümlerine aktararak Ar-Ge faaliyetlerini sürdürülebilir çözümlere odaklanarak sürdüren İSBAK, Akıllı Şehir Teknolojileri alanında, İBB bünyesindeki öncü Ar-Ge merkezi olma unvanını koruyor. İSBAK, akıllı şehir vizyonuna uygun Ar-Ge stratejisi ve teknolojik inovasyon kültürüyle T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın her sene gerçekleştirdiği denetimden oy birliği ile geçti. Yüksek nitelikteki Ar-Ge projeleriyle İSBAK, başta İstanbul olmak üzere 39 ilde katma değer yaratmayı sürdürüyor. Slider Altına