Header Reklam
Header Reklam

İngiltere’de Yeni Binalarda Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Zorunlu Olacak

04 Aralık 2021
İngiltere’de Yeni Binalarda Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Zorunlu Olacak

İngiltere, 2022’den itibaren yeni binalarda elektrikli araç şarj istasyonlarını zorunlu hale getirecek.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson 22 Kasım Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ülkenin 2022’den itibaren yeni binalar için elektrikli araç şarj cihazlarını zorunlu hale getireceğini söyledi.

Yüksek kirletici araçlardan uzaklaşmamıza yardımcı olmayı amaçlayan yeni mevzuat kapsamında yılda yaklaşık 145.000 yeni şarj noktası oluşturulacak.

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı’na (COP26) ev sahipliği yapan Johnson, iş dünyası liderlerine karbon azaltma planlarının bir parçası olarak İngiltere’deki yeni evlerde, süpermarketlerde ve iş yerlerinde şarj noktalarının zorunlu hale getirilmesi çağrısında bulunduğunu söyledi.

İngiltere’nin bu hamlesi, 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşma çabalarının bir parçası olarak, 2030’dan itibaren Birleşik Krallık’ta yeni dizel ve benzinli otomobil satışlarının yasaklanmasına yönelik bir adım.

Başbakan, “İngiltere’de EV (elektrikli araçlar) satışları artık yılda yüzde 70 artıyor ve 2030’da yeni hidrokarbon ICE’ler, içten yanmalı araçlar pazarını diğer Avrupa ülkelerinin önünde bitiriyoruz” dedi.

Johnson, ekonominin pandemi etiklerinden kurtulmasına yardımcı olmak için İngiltere’nin küresel net sıfıra geçiş çabalarına öncülük etmesini istiyor ve “Bu çok önemli bir an, olduğumuz gibi devam edemeyiz. Ekonomimizi yeşil sanayi devrimine uyarlamak zorundayız. Bilim ve teknolojiye yaptığımız devasa yatırımı kullanmalı ve üretkenliğimizi artırmalıyız” diye ekliyor.

Şu anda İngiltere’de yaklaşık 25.000 şarj noktası var. Ancak Rekabet ve Piyasa Kurumu, 2030 yılına kadar bu miktarın 10 katından fazlasına ihtiyaç duyulacağını tahmin ediyor.

Kaynak: euronews.comSlider Altına