Header Reklam
Header Reklam

İngiltere'nin en Büyük Karbon Yakalama Tesisi Faaliyete Geçti

29 Haziran 2022
İngiltere'nin en Büyük Karbon Yakalama Tesisi Faaliyete Geçti

Tata Chemicals Europe (TCE), bir basın açıklaması ile işletmecisi olduğu İngiltere'nin en büyük karbon yakalama tesisinin Kuzeybatı İngiltere'deki Cheshire'da faaliyete geçtiğini duyurdu. Birleşik Krallık'taki ilk endüstriyel ölçekli karbon yakalama tesisi, 20 milyon sterlinlik (24.5 milyon ABD doları) bir yatırımla inşa edildi.
Her yıl atmosfere salınan karbondioksit seviyelerini azaltmak; iklim değişikliğini yavaşlatmak için önemli bir stratejidir. Bilim adamları, seviyeleri azaltmak amacıyla karbondioksiti doğrudan atmosferden verimli bir şekilde yakalama yöntemleri üzerinde çalışıyor. Bununla birlikte, pek çok yolla atmosfere daha fazla karbondioksit salmaya devam edersek, bu yöntemler yeterli olmayacak.
Fosil yakıtları terk etmek ideal seçenek olsa da, enerji taleplerimizi karşılamak için yenilenebilir enerji kaynaklarının ölçeğini hâlâ büyütmeyi başaramadık. Bu nedenle, yardımcı bir adım olarak, salınan karbondioksiti yakalamak ve onu diğer gereksinimlere göre yeniden kullanmak olacaktır. Bu yönteme karbon yakalama diyoruz ve TCE kuruluşu bunu ticari olarak değerlendirebilmenin bir yolunu buldu.

Ekokarb nedir?

TCE, Avrupa'nın en büyük sodyum karbonat, tuz ve sodyum bikarbonat üreticilerinden biridir. Bu kimyasallar, su arıtma, hayvan yemi, gıda ürünleri ve farmasötik amaçlar için camdan yıkama deterjanlarına kadar çok çeşitli günlük kullanım öğelerinin önemli bileşenleridir.
TCE'nin Northwich, Cheshire'daki tesisi, Birleşik Krallık'ta bu kimyasalları üreten tek tesistir. Şirket, basın açıklamasında, tesisteki operasyonların halihazırda verimli bir kombine ısı ve enerji santrali kullandığını belirtiyor. Şimdi, TCE, Ecokarb olarak adlandırılan 130.000 ton farmasötik dereceli sodyum bikarbonat yapmak için santral tarafından salınan karbondioksitin çoğunu kullanacak.
Bu işlem kullanılarak üretilen Ecokarb'ın çoğu, böbrek hastalığı olan hastaların maruz kaldığı hemodiyaliz adı verilen bir işlemde kullanılmak üzere ihraç edilecek. TCE, ürünün 60 ülkeye ihraç edilmesini ve şirkete her yıl on milyonlarca gelir getirmesini bekliyor.

Karbon yakalama tesisinin faydaları

Bu tesis, her yıl 20.000 arabanın trafikten çekilmesine eşdeğer olan 40.000 ton karbondioksiti yakalayacak.
Tesis, şirkete net sıfır emisyona sahip sodyum bikarbonat yapma konusunda bir gurur vesilesi olurken, aynı zamanda dünyadaki en düşük karbon ayak izine sahip sodyum karbonatın da üretimi gerçekleştirilecek. Şirket ayrıca, bu tesis tarafından karbon emisyonlarının yüzde 10'dan fazlasının azaltılacağını ve 2030 yılına kadar emisyonlarda yüzde 80'lik bir azalma elde etme yoluna gireceğini tahmin ediyor. Karbondioksitin yakalanması aynı zamanda TCE'nin elektrik santralinin artık geleneksel bir elektrik santraline kıyasla kilovat başına karbondioksit emisyonlarının neredeyse yarısında ısı ve enerji ürettiği anlamına geliyor. Tesis, karbon emisyonlarını azaltmanın yanı sıra, TCE'nin kimyasal üretim sürecinin kritik bir bileşeni olan yüksek kaliteli karbondioksite erişimini de sağlıyor. Şirket güvenilir girdilerle artık ihracatının genişlemesini planlayabiliyor.
Tesisin inşası, Birleşik Krallık hükümetinden alınan 4,2 milyon sterlinlik bir hibe ile desteklendi ve bu, aynı zamanda kamu-özel ortaklığı yoluyla sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için bir örnek görevi görüyor. Tesisteki operasyonlar, bu projelerin uygulanabilir olduğunun kanıtı olarak hizmet edecek ve gelecekte bu teknolojilere daha büyük yatırımların yönlendirilmesine yardımcı olacak.
 Slider Altına