İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş görevdeki 11 yılını değerlendirdi

18 Mayıs 2015 Dergi: Mart-Nisan 2015

Mart 2014 seçimlerinde 3. kez İnegöl Belediye Başkanı seçilen Alinur Aktaş, görevde geçen 11 yılı değerlendirdiği bir toplantı düzenledi. İnegöl Mobilya Ağaç Sanayi Müzesi Çok Amaçlı Salonu’nda gerçekleşen toplantıda, belediye başkan yardımcıları, AK Parti İlçe Başkanı Adem Demirel ve yönetim kurulu üyeleri ile AK Parti Kadın ve Gençlik Kolları da hazır bulundu.

11 yıl boyunca hayata geçirilen projelerin yer aldığı 8 dakikalık sinevizyon gösteriminin ardından bir konuşma yapan Alinur Aktaş, sözlerine şimdiye kadar birlikte yürüdüğü tüm yol arkadaşlarına teşekkür ederek başladı. Aktaş ilk etapta İnegöl’ün şu anki potansiyeline vurgu yaparak şunları söyledi: “Allaha şükürler olsun ki, ilçe olarak Bursa nezdinde ya birinci ya ikinci olduk. Hep yükseklerde olduk. İnegöl, Türkiye’nin bir mozaiği. Nüfus olarak da ekonomik olarak da hızla büyümüş bir İnegöl var. İnegöl artık kabına sığmayan, yeni hedeflere koşan bir ilçe. 30 Mart seçimlerinde Bursa’nın en çok oyla seçilmiş ilçe belediye başkanı olduğum ve en çok oyu almış teşkilat olduğumuz anları hâlâ unutmuş değilim. Ömrümüzün dörtte biri bu süreçte geçti.”

 

“11 senede pek çok projeyi hayata geçirdik”

11 yıl boyunca birçok projeye imza attıklarını belirten Aktaş, bu projeleri şöyle detaylandırdı: “Gerek kendi yaptığımız gerekse de Büyükşehir iş birliğiyle yaptığımız projelerin tamamı İnegöl Belediyesi’nin projeleridir. Yakın gelecekte her köyümüzde, her köşede bir izimiz olacak. Biz bu işi çok önemsiyoruz. ‘Yılın Belediye Başkanı’ ödülünü kazandıran iki projeden biri mobilya müzemizdir. 500 araç kapasiteli otoparkımız ve iş merkezimiz faaliyette. Kazandırdığımız otoparkı da rantable kılmaya çalışıyoruz. Mahalle konaklarımız devam ediyor. 4 adet belediye binamızı anında dönüştürdük. Yenice ve Cerrah’a yaptığımız bilgi kültür evleriyle bu alanda sayıyı 11’e çıkardık. İnşallah yakın zamanda Kurşunlu’ya da bilgi kültür evi geliyor. Baykoca Mahallesi’nde muhtarlık binası, Paşaören’de yeni köprü çalışması, Cerrah Mahallesi’nde çöğür ve kurutma alanı ve katı atık transfer merkezi projelerimiz var. Artık kırsal mahallelerimize de temizlik hizmeti veriyoruz. 18 tane çocuk parkı yaptık. Asfalt kaplama çalışmalarımız devam ediyor. 8 kilometrelik ham yol çalışması, tretuvar ve bordür taşı çalışmaları yaptık. Kaçak yapı, metruk bina yıkımları bir taraftan devam ediyor. Bir taraftan ovayı kesinlikle korumamız gerektiğini diğer taraftan da eski binaları yıkarak şehrin daralan caddelerine nefes aldırmamız gerektiğini biliyoruz. 23 mahallemizde tretuvar çalışması yapıldı. Mahalle otoparkları yapmaya devam ediyoruz. Bir yıllık süre içerisinde 13 tane mahalle otoparkı yaptık. Mobilya Tasarım Merkezi’nin açılışını yaptık. Kaldırım işgali uygulamasını başlattık. Vatandaşlarımız bu konuda mutlu oldular.”

 

“Vitesi her geçen gün artırıyoruz”

Nihayetlendirdikleri projelerin yanında devam eden pek çok projeleri olduğunun da altını çizen Alinur Aktaş, her geçen gün vitesi artırarak İnegöl’e hizmet vermeye devam edeceklerini söyledi. Mevcut projeler arasında Hocaköy Barajı’na ayrı bir paragraf açan Aktaş, “Milletvekilimiz, Hocaköy Barajı ile alakalı bilgiler verdi. Bu sürece çok kolay gelinmedi. İnegöl Belediyesi yaklaşık 1 Milyon TL civarında, ÇED raporu ve yer tespit çalışmaları ile alakalı para harcadı. Proje bugün yatırım programı arasında. Bu projeyle birlikte İnegöl, yılın 12 ayı kaynak suyu kullanacak” dedi. Başkan Aktaş, devam eden diğer projeleri de şöyle sıraladı: “İnegölspor Tesisleri’nin olduğu alanda cumartesi pazarı ve meydan projemiz var. Tarım fuarımızı yapacağız, MODEF çatısı altında uluslararası bir fuar olacak. Modern mezbahamız bitmek üzere. Huzur Mahallesi’ndeki eğitim tesisimiz bitti, bunu ortaokul veya lise olarak hizmete sunabiliriz. Osmaniye Mahalle Konağı ile alakalı ihale sürecindeyiz. Engelsiz Yaşam Merkezi ve Gündüz Bakımevi olacak. Burhaniye Mahalle Konağı’nın ihalesi bitti. Eski hastane yerimizle alakalı meydan düzenlemesi ve Belediye Sarayı projesini hayata geçireceğiz. Bu alanın içerisine huzurevinin olduğu alanı da katıyoruz, 30 dönümlük bir sahada bu projeyi İnegöl’e kazandıracağız. Yeni huzurevi ve aşevi projemiz bir hayırsever marifetiyle inşallah hayat bulacak. DOSTUM projesi, Yeniceköy Mahallesi’nde alternatif sporların yapıldığı çok önemli bir mekan olacak. 11 mahallemizde futbol sahaları projesini hayata geçireceğiz. Eymir, Kayapınar, Dipsizgöl ve Cerrah’ta ürün toplama merkezlerimiz olacak. MOBESE sistemimiz hayat buldu. Kültür Sarayı alanının yerine yer altı otoparkı ve meydan projesinde sürecin sonuna geldik. Merkez pazaryerini büyükşehir ile iş birliği içerisinde yapacağız. Alanyurt’ta kent mezarlığı çalışması yapacağız.”

“Alanyurt-İnegöl arası tramvay hattı çalışmaları devam ediyor”

“Hit projelerimizden bir tanesi” olarak tanımladığı Alanyurt-İnegöl arası tramvay hattı projesine hızlı bir şekilde devam edildiğini belirten Aktaş, “Şu anda mutfak kısmında çalıştığımız için arazi boyutunda bir şeyler görmüyorsunuz ama inşallah büyükşehir belediyemizin önderliğinde bu nefis projeyi de İnegöllülerle buluşturacağız. Merkezden hariç hiçbir ilçede tren hattı yok. Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe, İnegöl’e ‘bu ilki sizler yaşatacaksınız’ dedi” diye konuştu.

Etiketler


Slider Altına