İlk yerli trambüsler yolcu taşımaya başladı

18 Mayıs 2015 Dergi: Mart-Nisan 2015

Raylı sistemler ve toplu taşıma araçlarına yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Bozankaya tarafından üretilen Türkiye’nin ilk yerli trambüsleri yolcu taşımaya başladı. Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edilen yerli trambüsler, altyapı, üretim ve test sürüşleri süreçlerinin ardından seferlerine başladı. Trambüslerin, Türkiye genelinde ilk ve örnek proje olarak kayıtlara geçtiğini söyleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Şehrimizde toplu taşımanın kalitesini artırmak, standartlarını yükseltmek için çalışmalar gerçekleştirdik. Yaptığımız incelemeler neticesinde pek çok avantaj sağladığı için trambüste karar kıldık. Dizel yakıtlı araçlara göre yüzde 70'leri bulan bir enerji tasarrufu söz konusu. Trambüslerin hem ilk yatırım ve işletme maliyetleri düşük hem de yolcu sayısı daha fazla. Aynı zamanda bu araçlar tam bir çevre yatırımı. Dolayısıyla trambüsler, toplu taşımadaki kaliteyi yükseltirken daha çok yolcu taşımamızı da sağlayarak tüm beklentilerimizi karşılıyor" dedi.

Trambüsler hakkında bilgi veren Bozankaya Genel Müdürü Aytunç Günay ise, “Teknik olarak tramvay sistemleri ile benzerlikleri olmasına rağmen ilk yatırım maliyetleri çok daha düşük olan trambüs sistemleri, toplam ağırlığı 40 tona yaklaşan konvansiyonel araçlara göre enerji tasarrufunda yaklaşık yüzde 75’e varan avantaj sağlıyor. Otomotiv sektörünün geleceğinin elektrikli motorlarda olacağı öngörüsüyle hareket ederek, Türkiye’ye elektrikle çalışan böylesine önemli bir aracı yerli üretim ile kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Trambüslerimiz hem ulusal hem de uluslararası platformda yerel yönetimler tarafından büyük ilgi görüyor. Yunanistan, Brezilya, Avusturya ve Almanya’dan teknik heyetlerin Türkiye’ye gelip yerinde izledikleri araçlarımızın ihracatına da yakın bir zamanda başlayacağız” diye konuştu.

Üzerlerindeki katener sistemiyle elektrik tellerine bağlanan, aynı zamanda dizel motorla da kullanılabilen trambüsler 80 kilometre hız yapabiliyor. Her biri 270 kişi kapasiteli 10 trambüs, 8 aylık test sürüşleri sonrasında yolcu taşımaya başlıyor. 


Etiketler


Slider Altına