IFAT 2018 “deneyim, bilim, gelecek” başlığı ile düzenleniyor

13 Şub 2018

ifat

Bu yıl 14-18 Mayıs tarihleri arasında Münih Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan IFAT fuarı, iki yeni salonla genişledi. 3.100 katılımcı kuruluşu ile alanında dünyanın lider fuarı olan IFAT, su, atıksu, atık yönetimi ana başlıkları altında şu başlıkları öne çıkarıyor:

Atık, geri dönüşüm ve belediye teknolojilerindeki yeniliklere bakış

Plastik geri dönüşüm: Ayrıştırma ve işleme için yeni çözümler

Geri dönüşüm tesislerinde ve atık toplama sürecinde temiz hava

Araç teknolojisi: Esnek nakliye ve emisyonsuz temizlik çözümleri

Atık yönetimi, geri dönüşüm ve belediye araçları için yenilikçi çözümler hakkında kapsamlı bilgi edinilebilen IFAT fuarında, gerek Avrupa’da gerekse dünyanın bu alanda büyük pazarları olan ülkelerde atık, ambalaj gibi konulardaki yasal prosedür değişiklikleri ve bu değişikliklerin sektöre getirdiği güçlükler ile yenilikçi yaklaşımlar da ele alınacak.

Fuara Türkiye’den de (bugüne kadar) 88 firmanın kaydı bulunuyor.

Küresel iklim değişikliği ile gelen kentsel riskler, IFAT’ın önemini artırıyor

Münih’te gerçekleşen IFAT Gelecek Diyaloğu (Future Dialog) etkinliğinde İklim Riskleri ve Doğal Felaketler Araştırmaları Başkanı Dr. Eberhard Faust şunları söyledi: “Küresel hava koşullarında yaşanan felaketler nedeniyle 2017, sigorta sektörü için tüm zamanların en pahalı yılı oldu. Sigorta hasarların yüzde 93'ü hava koşulları ile ilgiliydi, bununla ilgili ödenen toplam sigorta bedeli 260 milyar Euro’ya yükseldi".

IFAT Gelecek Diyaloğu’nda Potsdam İklim Etkileri Araştırmaları Enstitüsü iklim bilimcisi Prof. Dr. Stefan Rahmstorf; "Küresel ısınma, atmosferik nemde artışa neden oluyor. Dünyadaki meteorolojik verilerin bir analizi, 1990 yılından bu yana çok şiddetli yağış sayısının önemli ölçüde arttığını gösteriyor – bu artışın devam etmesi bekleniyor. Bu durum, son yıllarda Almanya'da da belirgin biçimde gözlemleniyor. İklim değişikliği ile mücadele ve sonuçlarını hafifletmek muhtemelen çok pahalı olacak, fakat kesinlikle hiçbir şey yapmamak kadar pahalı değil" diyor.

Akıllı şehir projelerinin amacı, vatandaşların yanı sıra idari, ekonomik ve bilimsel yapılar arasında işbirliği yoluyla, akıllı çözüm yöntemleriyle çevre koruma hedeflerine ulaşabilmektir. Messe München Genel Müdürü Stefan Rummel, "fırtınaların, şiddetli yağışların ve sıcak hava dalgalarının etkisi, yerel bir çevre stratejisi ile ele alınmalıdır, Almanların yüzde 79'u buna ikna olmuş durumda. Bunu göz önünde bulundurarak, gelecekte IFAT gibi platformların giderek daha da önem kazanacağını söyleyebiliriz” diyor.


Etiketler