Header Reklam
Header Reklam

IFAT 2016 için İstanbul’da tanıtım toplantısı gerçekleştirildi  

30 Ekim 2015 Dergi: Eylül-Ekim 2015
IFAT 2016 için İstanbul’da tanıtım toplantısı gerçekleştirildi  

Messe München International organizasyonuyla 30 Mayıs - 3 Haziran tarihlerinde Münih’te gerçekleştirilecek Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı IFAT 2016’ın Türkiye tanıtım toplantısı İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) yapıldı. Toplantıda ilk sözü alan isim olan İTO Genel Sekreter Yardımcısı Tezer Palacıoğlu, milli katılım gerçekleştirecekleri IFAT 2016’da, katılımcıların üzerinden pek çok yükü alacak hizmetler sunduklarını belirtti. Palacıoğlu, sundukları hizmetleri şöyle detaylandırdı: “İTO olarak çevre bilinciyle hareket eden bir kurumuz. Bu anlamda dünyanın en büyük çevre teknolojileri fuarlarından biri olan IFAT’ın 2016’da Münih’teki ayağına milli katılım gerçekleştireceğiz. Pek çok hizmet sunuyor ve katılımcıların üzerinden yükleri alıyoruz. Bu hizmetlerimizi şöyle sıralayabilirim: Yer tahsisi, fuar kayıt ve zorunlu iletişim bedeli, stand inşaatı ve temel dekorasyon hizmetleri, elektrik bağlantısı ve temel aydınlatma, malların İstanbul-Münih-İstanbul nakliye ve gümrükleme organizasyonu ve sigortalanması, fuar resmi kataloğunda ve internette firma bilgilerinin yer alması, odamızca hazırlanan katalog/CD’de firma bilgilerinin yer alması, medya ve tanıtım hizmetleri, fuar süresince ofis ve iletişim araçları ve düzenli ikram hizmetlerinden faydalanma imkânı, stand büyüklüğü ile orantılı olarak ücretsiz fuar giriş kartı temini, Ekonomi Bakanlığı teşvik işlemlerinin takibi ve ikili görüşmelerin organize edilmesi. Bu hizmetlerin tamamı belli bir paket içerisinde yer alıyor. Fuarda 600 m2’lik yerimiz var. Çoğunu sattık, sınırlı sayıda kalan yerleri de en kısa sürede satacağımızı bitireceğimizi düşünüyorum”.

“IFAT 2014, 59 ülkeden 3 binin üzerinde katılımcıyı ağırladı”

Tezer Palacıoğlu’ndan sonra sözü alan Messe München International Proje Sorumlusu Cornelia Zindler de IFAT 2014 hakkında bilgiler verdi: “IFAT 2014’te 59 ülkeden 3 bin 81 katılımcı ağırlandı. Bu katılımcıların bin 728’i Almanya’dan, bin 353’ü yurt dışındandı. 230 bin m2’lik alanda düzenlenen IFAT 2014’te en çok katılımın gerçekleştiği ilk 10 ülke ise İtalya, Hollanda, Avusturya, Büyük Britanya, Fransa, İsviçre, İspanya, Türkiye, Danimarka ve ABD oldu. Katılımcı tarafına baktığımızda IFAT 2014’ü, 168 ülkeden 135 bin 288 ziyaretçi gezdi. Bu sayının %45’ini Almanya dışından gelen ziyaretçiler oluşturdu. Ziyaretçi ülkelerin ilk 10’unu da Avusturya, İtalya, İsviçre, Hollanda, Danimarka, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Rusya, İspanya ve Büyük Britanya oluşturdu. Ziyaretçilerin profili ise şöyle şekillendi: %32 belediye hizmet ve atık yönetim kuruluşları, %25 endüstri, imalat sektörü, %20 mühendislik büroları, danışmanlar, hizmet sağlayıcılar, %13 ticaretle uğraşanlar, kamu kuruluşları, üniversiteler, meslek okulları, araştırma kurumları ve dernekler, %10 özel hizmet ve atık yönetim kuruluşları, operatörler”.

Toplantının son konuşmacısı Messe München International Ticari Fuarlar PR Asistanı Johanna Buss ise Almanya dışında düzenlenen IFAT organizasyonları hakkında bilgiler verdi. Ankara’da düzenlenen IFAT Eurasia’nın 119 ülkeden 228 katılımcıyla gerçekleştiğini söyleyen Buss, 75 ülkeden 11 bin ziyaretçiyi ağırladıklarını söyledi. Buss, yine 2015’te Hindistan’da düzenlenen IFAT India’ya 10 ülkeden 136 katılımcının, Çin’de düzenlen IEexpo’ya ise 27 ülkeden bin 85 katılımcının iştirak ettiğini belirtti. Slider Altına