Header Reklam
Header Reklam

İETT ‘En Yeşil Ofisler’ Arasında

08 Haziran 2020 Dergi: Mayıs-Haziran 2020
İETT ‘En Yeşil Ofisler’ Arasında

enVision tarafından her yıl gerçekleştirilen ve bu yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla sonuçları açıklanan ‘En Yeşil Ofis’ araştırmasında, İETT de ilk sıralarda yer aldı.  

Çevreye duyarlı projeleri ile adından sıkça söz ettiren İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT), Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ne geçtikten sonra iş süreçlerinde kesintisiz bir otomasyon sağladığı gibi kağıt tüketiminde çok ciddi bir tasarruf elde etti. 

İETT sağladığı kağıt tasarrufu ile enVision tarafından her yıl gerçekleştirilen En Yeşil Ofis araştırmasının bu yıl açıklanan sonuçlarına göre ilk sıralarda yer buldu. Elektronik Belge Yönetim Sistemi sayesinde İETT’de elektronik işlemlere bağlı olarak azalan kağıt miktarı sayesinde kurumun çevreye olan katkısı şu şekilde gerçekleşti:

915 ağaç kesilmekten kurtarıldı, 4,5 milyon litre su tasarrufu sağlandı, 258 ton karbondioksit salınımı engellendi ve 18 ton katı atık önlendi. Böylelikle söz konusu sürede, yaklaşık 7,5 milyon adet A4 kağıdın çöpe gitmesi de önlenmiş oldu. 

Milyonlarca kağıt kurtarıldı

İETT Genel Müdür Vekili Hamdi Alper Kolukısa, Elektronik Belge Yönetim Sistemi kullanmaya başladıktan sonra kurumda iş süreçlerini optimize ederek ciddi bir zaman ve maliyet tasarrufu sağladıklarını kaydetti.

Genel Müdür Vekili Kolukısa, EBYS ile evrakla yürütülen iş süreçlerini otomatik hale geldiğini, karar verme süreçlerinin hızlandığını, işlem kuyrukları ve tamamlanma süresinin kısaldığını, insan hatalarının ortadan kalktığını, kurum içi iletişim kanallarının daha iyi hale geldiğini belirtti.

İETT su ve karbon ayak izini de düşürüyor
İETT günde 4 milyona yakın İstanbulluyu sevdiklerine ulaştırıyor. Bu hizmeti 6 bin 274 araçla sağlayan İETT, araçlarına 13 garajda bakım hizmeti veriyor. Bu garajların şimdilik 6’sında kurulan fiziksel ve kimyasal arıtma sayesinde, atık suların geri kazanımı sağlanıyor. İETT bu sayede kullandığı suyun yüzde 40’ını geri dönüştürüyor.
İETT garajlarında sağlanan yıllık su tasarrufu 84 bin 729 metreküp. 4 kişilik bir ailenin günde 13 metreküp su tükettiği var sayıldığında, bu tasarruf miktarı, 4 kişilik bir ailenin 543 yıllık tüketimine denk geliyor.Slider Altına