Header Reklam
Header Reklam

İBB, Okullarda ‘Deprem Farkındalık Eğitimi’ Veriyor

08 Kasım 2019
İBB, Okullarda ‘Deprem Farkındalık Eğitimi’ Veriyor

İBB, ‘Deprem Gerçeği’ni unutturmamak için toplumun farklı kesimlerine verdiği ‘Deprem Farkındalık ve Güvenli Yaşam Eğitimleri’ni, şimdi de okullarda sürdürüyor. 22 Ekim’de başlanan ve bugüne kadar 21 okulda gerçekleştirilen eğitimlerle, çok sayıda öğrenciye, deprem öncesi ile sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili hayat kurtarıcı bilgiler verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, merkez üssü Silivri’deki 5.8’lik depremin ardından startını verdiği, “Deprem Seferberliği”yle İBB, bir dizi eğitimlere başladı.
İBB İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanlığı Eğitim Müdürlüğü’nün organizasyonu, AKOM’un (Afet Koordinasyon Merkezi) desteği ile pilot bölge olarak seçilen Avcılar ve Silivri’de “Deprem Farkındalık ve Güvenli Yaşam Eğitimleri” verildi. Eğitimler, her ilçenin belediye çalışanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

17 GÜNDE 21 OKULDA EĞİTİM VERİLDİ
Deprem Farkındalık ve Güvenli Yaşam Eğitimleri’ni toplumun her kesimine vermeyi hedefleyen İBB, ilçelerin belediye çalışanlarından sonra şimdi de rotayı öğrencilere çevirdi. İBB’nin bu kapsamdaki eğitimleriyle, 17 günde 21 okulda çok sayıda öğrenciye, deprem öncesi ve sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili hayat kurtarıcı bilgiler verildi.

Sismoloji Uzmanı Prof. Dr. Şerif Barış’ın renkli anlatımıyla, Avcılar Ertuğrul Gazi Ortaokulu’nda başlanan eğitimlerde, öğrencileri sıkmadan ve korkutmadan deprem gerçeği gözler önüne serildi.

EĞİTİMLERDE DEPREME HAZIRLIK VE ALINCAK TEDBİRLER ANLATILIYOR
Türkiye’nin deprem ülkesi olduğuna dikkat çekilen eğitimlerde; depreme ve onun meydana getirebileceği zararlara hazırlıklı olma ve gerekli önemleri almanın önemine dikkat çekiliyor. Sismoloji Uzmanı Barış ve uzman eğitimciler aracılığı ile toplumun tüm kesimlerine verilmeye çalışılan eğitimlerde ayrıca, proaktif bir yaklaşımla deprem öncesi, deprem anında ve ardından neler yapılması gerektiği anlatılıyor. 

FENER RUM PATRİKHANESİ’NDE EĞİTİM
Deprem Farkındalık ve Güvenli Yaşam Eğitimlerinden biri de Fener Rum Patrikhanesi’nde verildi. Yine Şerif Barış tarafından verilen eğitim, patrikhanedekiler tarafından ilgiyle dinlendi.

İBB, toplumun her kesimine ulaşana kadar, deprem farkındalık eğitimlerini, farklı kurum ve alanlarda gerçekleştirilmeye devam edecek.

22 EKİM – 7 KASIM ARASI EĞİTİM VERİLEN OKULLAR
Tarih    Okul Adı
22 Ekim 2019    Ertuğrul Gazi Ortaokulu
23 Ekim 2019    Mehmet Akif İnan Ortaokulu
24 Ekim 2019    Şehit Ramazan Sarıkaya İmam Hatip Ortaokulu
25 Ekim 2019    Şehit Tahsin Gerekli İmam Hatip Ortaokulu
30 Ekim 2019    Necdet Semker Ortaokulu
31 Ekim 2019    Borusan Oto Zehra-Nurhan Kocabıyık Ortaokulu
31 Ekim 2019    Güngör Tekiner Ortaokulu
31 Ekim 2019    Ömer Seyfettin Ortaokulu
1 Kasım 2019    Ali Karay Ortaokulu
1 Kasım 2019    Atatürk Ortaokulu
1 Kasım 2019    Filibeli Ahmet Hilmi İmam Hatip Ortaokulu
1Kasım 2019    Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu
4 Kasım 2019    Şehit Hacı Mehmet Sırma İmam Hatip Ortaokulu
4 Kasım 2019    Cihangir Ortaokulu
4 Kasım 2019    Milli Eğitim Vakfı Nihat Çandarlı Ortaokulu
5 Kasım 2019    Özel Avcılar Bil Ortaokulu
5 Kasım 2019    Özel Avcılar Final Ortaokulu
5 Kasım 2019    Okyanus Koleji
6 Kasım 2019    Özel Avcılar Uğur Ortaokulu
6 Kasım 2019    Avcılar Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi
6 Kasım 2019    İHKİB Avcılar Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiSlider Altına