Header Reklam
Header Reklam

İBB, İstanbul’un En Büyük Katı Atık Merkezini Hizmete Açtı

20 Şubat 2022
İBB, İstanbul’un En Büyük Katı Atık Merkezini Hizmete Açtı

Dokuz ilçeye hizmet verecek, yılda 5,5 milyon litre yakıt tasarrufu sağlayacak ve kurum öz kaynaklarıyla 30,5 milyon TL’ye mal edilen İstanbul’un en büyük katı atık aktarma merkezi hizmete girdi. 
İSTAÇ’ın İBB’nin çok kıymetli bir kurumu olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul’un temizliğine, yeşil olma bilincine ve iklimle mücadele sürecine en yoğun katkıyı sunan birimlerimizden bir tanesi, iştiraklerimizin de başında geliyor. İSTAÇ olarak atık yönetimi ve çevrenin korunması adına çok kıymetli bir tesisin açılışını yapıyoruz… Bugün aynı zamanda bu güzel ve önemli tesisin yanı sıra, araç filosunun yenilenmesi de önemli bir husus” dedi. Borçlanmadan ve tamamen öz kaynak kullanılarak tamamlanan projede araç filosunun yenilenmesi ile aynı işi daha az araç ve daha az sefer sayısıyla gerçekleştireceklerini belirten İmamoğlu, bu sayede yılda 5,5 milyon litrelik yakıt tasarrufu sağlamış olacaklarının yanı sıra bakım-onarım ve yedek parça maliyetlerinde önemli düşüşlerin olacağı bilgisini verdi. İmamoğlu, İSKİ’nin ideal bir su arıtma ve atık su yönetimi ile ilgili tam donanımlı hale gelmesi için 1 milyar Euro’luk bir yatırıma ihtiyacı olduğunu söyledi.Toplam alanı 26.288 metrekare olan tesisin yapımına 2017’de başlandı
İSTAÇ’ın yeni Genel Müdürü Ziya Gökmen Togay, yaptığı konuşmasında tesis ve filo yenilemesiyle ilgili teknik bilgiler paylaştı. Yaklaşık 200 kişiye istihdam sağlayacak 30.513.555,20 TL’ye mal olan tesis, öz kaynaklar ile gerçekleştirildi. Tesis; Başakşehir, Arnavutköy, Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Avcılar, Küçükçekmece, Esenler, Bayrampaşa ve Esenyurt olmak üzere, toplamda dokuz ilçe belediyesine hizmet verecek. On iki katı atık yükleme sistemine sahip merkezde, yükleme sistemi birbirinden bağımsız on iki adet konveyör hattı bulunuyor.

Tesise Atık Taşıyacak Yepyeni 118 Kamyon ve TIR
Toplam 118 katı atık toplama aracına, 17 tane de “Orion” olarak tanımlanan temizlik araçları eklendi. Ayrıca bu istasyonda 50 adet atık taşıma tırı çalıştırılması planlar dahilinde. Daha büyük kapasiteli araçlar sayesinde yıllık olarak yaklaşık 5.500.000 litre yakıt tasarrufu sağlanacak. İstanbul’un bu en büyük katı atık aktarma tesisinin, günlük 3.000 ton/gün kurulu kapasitesi bulunuyor.