Header Reklam
Header Reklam

İBB’den İstanbul’daki Çiftçilere 3,5 Milyon Fide

14 Mayıs 2020
İBB’den İstanbul’daki Çiftçilere 3,5 Milyon Fide

İBB, İstanbul’daki çiftçilere ücretsiz sebze fidesi dağıttı. Toplam 3,5 milyon fide köy meydanlarında üreticiyle buluşturuldu. Verilen fidelerle, tarımsal üretimde çiftçilerin maliyeti, önemli ölçüde azaltılıyor. Aynı zamanda satılamayan ürünlerin, İBB tarafından hal fiyatları üzerinden alımı da garanti ediliyor. Başkan İmamoğlu ise, Dünya Çiftçiler Günü’nde, sosyal medya hesaplarından yaptığı bir paylaşımla, üretilen sebzelerin, ihtiyaç sahibi ailelerin sofralarına gideceğini duyurdu. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), “Sebze Üretim Seferberliği Projesi” kapsamında, İstanbul’un köylerinde yaşayan çiftçilere ücretsiz fide dağıttı. Çatalca, Silivri, Şile, Arnavutköy, Beykoz, Eyüpsultan, Pendik, Sarıyer, Çekmeköy, Başakşehir ve Sancaktepe’ye bağlı köylerde dağıtılan milyonlarca fideden toplam 11 bin ton ürün alınması öngörülüyor. Dağıtılan fideler, dekar başına köylülere bin liraya varan katkı sağlıyor. Böylece İstanbul genelinde dayanışmacı bir gıda ve tarım rejimi kurulması amaçlanıyor. Üretimin İstanbul içinde ve merkez bölgelere en fazla yarım saatlik mesafede olması, tarladan ürününü toplayıp sofrasına koymak isteyen yurttaşlara da büyük kolaylık sağlıyor.

Sebze Üretim Seferberliği Projesi
Dünya Çiftçiler Günü’nde, “Toprak bizi besler, biz dayanışırız” ve “Üretilen sebze ihtiyaç sahibi ailelerimizin sofralarına gelecek” ifadeleriyle sosyal medya hesaplarından proje hakkında bir paylaşım yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise şu bilgileri verdi: “İBB olarak İstanbulluların sağlıklı gıdaya erişebilmesi ve aynı zamanda çiftçilikle uğraşan insanlarımıza bir katkı sunabilmek adına bir destek projesi başlattık. İsmine ‘Sebze Üretim Seferberliği Projesi’ dedik. Bu kapsamda Silivri’den Çatalca, Beykoz, Şile’ye varıncaya kadar çiftçilerimize 3,5 milyon fide dağıtıyoruz.”

Proje bilimsel bir anlayışla şekillendirildi
Ağırlaşan maliyetlerden dolayı üretimde zorlanan çiftçiye destek amacıyla geliştirilen proje, bilimsel veriler ışığında şekillendirildi. İlk etapta, İBB bünyesinde bir çalışma ekibi oluşturuldu. Bu çalışma ekibi, İstanbul’un köylerini birer birer gezerek, yerinde incelemelerde bulundu. Gereksinim duyulan fide miktar ve çeşitlerini belirledi. Yapılan saptamaların ardından çiftçilere karpuz, domates, salatalık, patlıcan ve biber fidelerinin dağıtılması kararı alındı. Maliyeti 3,5 milyon lirayı bulan bu proje sayesinde, 2 bin 500 ton domates, 2 bin 500 ton biber, bin ton patlıcan, 500 ton salatalık, 4 bin 500 ton karpuz üretileceği öngörülüyor.Slider Altına