Header Reklam
Header Reklam

“Haydi Türkiye Bisiklete! Proje Raporu” Yayımlandı

30 Haziran 2020 Dergi: Temmuz-Ağustos 2020
“Haydi Türkiye Bisiklete! Proje Raporu” Yayımlandı

Kent içi bisikletli ulaşım alanında yaklaşık 10 yıldır çalışan WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler’in Avrupa Birliği’nin Sivil Toplum Destek Programı II çerçevesinde fon alan, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Lüleburgaz Belediyesi’nin katıldığı ‘Haydi Türkiye Bisiklete!’ projesi final raporunun yayımlanmasıyla sona erdi. 

Nisan 2019’da başlayan proje kapsamında söz konusu belediyelerden ve bu kentlerde bisikletle ilgili faaliyetler yürüten sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, bisikleti şehir içinde ulaşım aracı olarak kullanmaya teşvik edecek iletişim kampanyaları düzenleme konusunda hem Türkiye’de hem de Hollanda’da eğitim aldı.

‘Haydi Türkiye Bisiklete!’ projesinin koordinatörü WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Kentsel Gelişim ve Erişilebilirlik Yöneticisi Dr. Çiğdem Çörek Öztaş projeyle yerel yönetim, merkezi yönetim ve sivil toplumun iş birliğini artırmayı hedeflediklerini vurgulayarak, “Öncelikle Temmuz 2019’da İzmir, Eskişehir ve Lüleburgaz Belediyelerinden, BİSUDER, Eskişehir Bisiklet Derneği (VelESBİD), Lüleburgaz Motosiklet Bisiklet Gençlik Spor Kulübü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İlbank ve Türkiye Belediyeler Birliği’nden temsilcilerle Hollanda’nın bisiklet konusunda öncü kuruluşu Dutch Cycling Embassy’nin geliştirdiği programla Amsterdam’daki çalışmaları inceledik” dedi.

Saha çalışmasının ardından üç ilde de stratejik iletişim eğitimleri düzenlendi ve iki aylık mentorlük süreçlerinin sonunda belediyeler bisikletli ulaşımla ilgili farkındalık yaratacak kendi iletişim kampanyalarını tasarladı. Ardından hazırlanan ‘Haydi Türkiye Bisiklete Proje Raporu’ ise iletişim ve kampanya geliştirmenin temelleri üzerine bilgi paylaşırken katılımcı belediyelerin deneyimlerini, tasarladıkları iletişim kampanyalarını ve elde ettikleri sonuçları da bir araya getiriyor.   

Farklı ölçekte belediyeler, farklı sorun ve deneyimler
Özellikle COVID-19 süreci ve sonrasında bisikletli ulaşımın yaygınlaşmasının hayati önem taşıdığını hatırlatan WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü Dr. Güneş Cansız ise raporun;

  • Sivil Toplum Kuruluşları ve İletişim,
  • En İyi Kampanya Uygulamaları,
  • İzmir, Eskişehir ve Lüleburgaz Kampanyaları ile
  • Öneriler

olmak üzere dört ana bölümden oluştuğunu belirterek şunları söyledi: “Kampanya için pilot belediyeleri belirlerken kriterimiz farklı ölçeklerde olmalarıydı. Raporda nüfusları, coğrafyaları, sorunları farklı belediyelerin deneyimleri yer alıyor. Dolayısıyla bu rapor Türkiye’deki tüm belediyeler için yol haritası olabilir. Zira 1 Haziran 2019’dan itibaren, imar uygulaması görmemiş alanlar için hazırlanacak yeni imar planlarında, bisiklet yolları ile bisiklet park istasyonları zorunlu hale geldi. Pek çok belediyede gerekli altyapı da oluşturulmaya başladı. Eksik olan toplumun farkındalığı. ‘Haydi Türkiye Bisiklete!’ projesi ve ‘Haydi Türkiye Bisiklete Proje Raporu’ ile bu farkındalığı geliştirmeye yönelik önemli bir adım attığımızı düşünüyorum.”

‘Haydi Türkiye Bisiklete!’ projesi, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Sivil Toplum Destek Programı II çerçevesinde gerçekleştirildi. Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerden sivil toplum kuruluşlarının, ortak bir konu etrafında bir araya gelerek toplumların birbirini tanımaları, karşılıklı bilgi alışverişi ve kalıcı diyalog kurmalarını sağlayan bir platform olarak geliştirilen programın teknik uygulamasından Avrupa Birliği Başkanlığı sorumlu, sözleşme makamı ise Merkezi Finans ve İhale Birimi.

Haydi Türkiye Bisiklete! Proje Raporu Slider Altına